Države članice EU pokazale opasno nepoštivanje načela slobode medija

Novi zakon EU još više bi izložilo novinare riziku, a uz to i utjecao na zviždače i druge izvore

Države članice EU pokazale opasno nepoštivanje načela slobode medija
Foto: Ajdin Kamber/Fotobaza.ba

Vlade zemalja Evropske unije namjeravaju odobriti špijuniranje novinara i njihovih izvora na nejasnim temeljima “nacionalne sigurnosti” zbog čega su Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ-EFJ) odbacile stavove Vijeća EU-a o Evropskom zakonu o slobodi medija (EMFA) i osudile udar na slobodu medija, tvrdeći da bi takvo zakonodavstvo novinare i njihove izvore stavilo u još veću opasnost.

Vijeće EU je 21. juna postiglo dogovor o prijeko potrebnom Zakonu o slobodi medija u Evropi, zakonu koji je predložila Evropska komisija 16. septembra 2022. godine s namjerom uvođenja zaštitnih mjera protiv političkog uplitanja, medijske koncentracije te zaštite novinara i njihovih izvora protiv nadzora.

Međutim, početkom ovog mjeseca Francuska je uvela novu iznimku od opće zabrane postavljanja špijunskog softvera protiv novinara. U njemu stoji da odredbe o učinkovitoj zaštiti novinarskih izvora “ne dovode u pitanje odgovornost država članica za očuvanje nacionalne sigurnosti”.

Time je zanemarena sudska praksa Suda Evropske unije (CJEU), koja jasno pokazuje da puka svrha zaštite nacionalne sigurnosti ne može učiniti pravo EU-a neprimjenjivim i ne izuzima države članice od njihovih obveza da se pridržavaju vladavina zakona.

IFJ i EFJ, ali i Reporteri bez granica (RSF) oštro su se usprotivili ovoj iznimci, koja je u suprotnosti sa samom svrhom zakona i otvorila bi vrata svim vrstama zloupotreba.

– Uznemireni smo zbog opasnih rupa u stajalištu Vijeća koje pokazuje nepoštivanje načela slobode medija. Iznimka nacionalne sigurnosti u članu 4. o zaštiti izvora i zaštiti od tehnologije nadzora predstavlja udarac slobodi medija – kazala je direktorica EFJ-a Renate Schroeder.

Smatra da bi to još više izložilo novinare riziku, a uz to i stvorilo i jeziv učinak na zviždače i druge izvore. Poznato je kako se odbrana nacionalne sigurnosti zloupotrebljava za opravdavanje kršenja slobode medija, a iako bi ovaj zakon trebao stvoriti povjerenje države članice stvaraju nepovjerenje.

IFJ i EFJ kažu da se oslanjaju na to da će Evropski parlament biti u poziciji da prevagne tokom pregovora u trijalogu i spasi ono što je na kocki: povjerenje novinara u institucije EU-a i u Evropski zakon o slobodi medija koji zaslužuje to ime.

Izvor: IFJ

About The Author