Na prvu, mogli biste pomisliti da je zavjera QAnon uglavnom nestala s društvenih mreža, ali to nije baš tako. Istina, mnogo je manja vjerojatnost da ćete ovih dana na Facebooku pronaći popularne QAnonove krilatice poput “veliko buđenje”, “oluja” ili “vjerujte planu”.
Facebook i Twitter uklonili su na desetine hiljada računa posvećenih neutemeljenoj teoriji zavjere, koja bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa prikazuje kao heroja koji vodi tajnu bitku protiv sekte pedofila koji obožavaju đavla i dominiraju u Hollywoodu, biznisu, medijima i vladi.
Nestale su ogromne grupe “Stop the Steal” koje šire laži o predsjedničkim izborima u SAD-u 2020. godine. Trumpa također nema, trajno mu je zabranjen pristup Twitteru i suspendiran je na Facebooku do 2023. godine.
Ali QAnon je daleko od toga da se ukine. Federalni obavještajni službenici nedavno su upozorili da bi njihove pristaše mogle počiniti više nasilja, poput pobune na Captolu 6. januara jer je u Kongres izabran barem jedan otvoreni pristaša QAnona.
To je djelomično i zato što QAnon sada obuhvaća razne teorije zavjere, od evanđeoskih ili religijskih kutova do navodne pedofilije u Hollywoodu i skandala Jeffrey Epstein, rekao je Jared Holt, rezidentni član Atlantskog vijeća DFRLab koji se fokusira na domaći ekstremizam.
– Stvari specifične za Q pomalo se smanjuju – rekao je, ali svjetonazori i teorije zavjere koje je QAnon apsorbirao i dalje ostaju, tvrdi on.
Za društvene platforme suočavanje s ovim bezličnim, promjenjivim i sve popularnijim načinom razmišljanja daleko je složeniji izazov od onih s kojima su se susretali ranije.
Te su ideologije “učvrstile svoje mjesto i sada su dio američkog folklora i mislim da nikada nećemo vidjeti kako nestaju”, rekao je Max Rizzuto, drugi istraživač u DFRLabu.
Tamo gdje su se Facebook grupe nekada otvoreno pozivale na QAnon, sada ćete vidjeti i druge poput “Budući da ste to propustili u takozvanom MSM-u”, stranici koja upućuje na “glavne medije” koja se može pohvaliti s više od 4.000 pratioca.
Teme se kreću od navodno raširenog kriminala do neutemeljenih tvrdnji o raširenoj izbornoj prijevari i “otvorenom ratu protiv konzervativaca”. Takve grupe imaju za cilj privući sljedbenike usmjeravajući ih na daljnje informacije na manje uređenim web stranicama kao što su Gab ili Parler.
Kada je DFRLab ovog proljeća analizirao više od 40 miliona pojavljivanja fraza QAnon i srodnih izraza na društvenim mrežama, otkrio je da je njihova prisutnost na glavnim platformama znatno opala posljednjih mjeseci. Nakon vrhunca krajem ljeta 2020. godine i nakratko 6. januara, QAnonove fraze uglavnom su nestale s najpoznatijih društvenih mreža, utvrdio je DFRLab.
Dakle, iako vaši prijatelji i rođaci možda ne objavljuju zavjere o tome da Hillary Clinton pije dječju krv, oni bi umjesto toga mogli ponavljati opovrgnute tvrdnje poput one da vakcine mogu promijeniti vašu DNK.
Nekoliko je razloga za smanjivanje Q razgovora – na primjer, Trump je izgubio predsjedničke izbore. No, čini se da su najveći faktor bili QAnonove akcije na Facebooku i Twitteru. Unatoč dobro dokumentiranim pogreškama čini se da je protjerivanje u velikoj mjeri uspjelo.
Danas je teže naići na otvorene račune QAnona na redovnim web stranicama društvenih mreža, barem iz javno dostupnih podataka koji ne uključuju, na primjer, skrivene Facebook grupe i privatne poruke.
Iako QAnonove grupe, stranice i nalozi mogu nestati, mnogi njihovi pristaše ostaju na velikim platformama – samo sada kamufliraju svoj jezik i razlijevaju najekstremnija načela QAnona kako bi ih učinili prihvatljivijima.
– Unutar zajednice QAnon učinjen je veliki napor da se kamuflira njihov jezik. Stoga su prestali upotrebljavati puno kodova i ključnih riječi koje su izazivale neke vrste izvršnih radnji protiv njih – kazao je predsjednik i izvršni direktor Media Matters, liberalne istraživačke grupe koja je pratila uspon QAnona, Angelo Carusone.
Facebook kaže da je uklonio oko 3.300 stranica, 10.500 grupa, 510 događaja, 18.300 Facebook profila i 27.300 Instagram računa zbog kršenja svoje politike protiv QAnona te nastavljaju savjetovanje sa stručnjacima i rad na poboljšavanju provođenja politika.
Iz Twittera kažu da neprestano poduzimaju mjere protiv aktivnosti koje bi mogle dovesti do izvanmrežne štete. Nakon pobune 6. januara kompanija je počela trajno obustavljati hiljade računa za koje je rekla da su “prvenstveno posvećeni” dijeljenju opasnog QAnonovog materijala. Suspendirali su 150.000 takvih računa.
Izvor: AP