RSF organizirao proteste zbog posjeta Xi Jinpinga Francuskoj

Više od 100 novinara zatvoreno u Kini, jednom od najrepresivnijih režima u svijetu za novinarstvo

RSF organizirao proteste zbog posjeta Xi Jinpinga Francuskoj

Dok Peking branitelje slobode medija smatra državnim neprijateljima, Elysée, službena rezidencija francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, prostire crveni tepih za glavnog predatora novinarstva čelnika Kine Xi Jinpinga.

U ponedjeljak, 6. maja, prvog dana službene posjete Xi Jinpinga, Reporteri bez granica su izrazili zabrinutost vozeći se glavnim gradom Francuske na kamionu na kojem su bila istaknuta imena novinara zatvorenih u kineskim zatvorima.

U Narodnoj Republici Kini trenutno je zatvoreno najviše novinara na svijetu, s najmanje 119 zatvorenika, uključujući 10 u Hong Kongu gdje Kinin režim provodi kampanju represije protiv novinarstva i prava na informaciju. Demokratija poput Francuske ne bi trebala pozdraviti predstavnika takvog drakonskog režima bez obraćanja pažnje na slobodu medija i novinarstvo.

RSF je stoga pozvao francusku vladu da iskoristi ovu priliku i izvrši pritisak na Xi Jinpingov režim i tokom ove službene posjete dobije obaveze i garancije da će Peking prekinuti svoju kampanju cenzure i represije protiv novinara.

Policija je brzo intervenirala kako bi zaustavila operaciju RSF-a u Parizu i naredila vozaču kamiona da ugasi ekran na kojem su bila prikazana imena zatočenih novinara. Policajci su također otišli u sjedište autoprijevoznika kako bi potražili vozilo, što je potez koji se može shvatiti kao pokušaj zastrašivanja.

Predsjednik Xi Jinping, na vlasti od 2012. godine, obnovio je medijsku kulturu dostojnu maoističke ere, u kojoj je slobodan pristup informacijama postao zločin, a pružanje informacija još veći zločin.

Njegov sofisticirani sistem internetske cenzure, “Veliki vatrozid”, drži milijardu internetskih korisnika u Kini dalje od svijeta, dok vojska cenzora pomno provjerava privatne poruke, tražeći navodni subverzivni sadržaj.

Kineske medijske kuće i internetske kompanije, javne ili privatne, obavezne su slijediti upute Komunističke partije Kine u vezi s temama koje se smatraju osjetljivim, uključujući Tibet, korupciju, društvene nemire, disidente itd. Odjel za propagandu Partije kineske zajednice šalje medijima dnevni popis tema koje treba istaknuti i još jedan popis tema koje ne smiju obrađivati pod prijetnjom kazne.

Od 2016. godine, u ime borbe protiv terorizma, režim u Pekingu provodi nasilnu represivnu kampanju protiv muslimanskog stanovništva turkijskog govornog područja, uglavnom etničkih Ujgura, u sjeverozapadnoj autonomnoj regiji Xinjiang, koja ide uz medijsku blokadu bez presedana.

Nakon 26 godina primopredaje Hong Konga Kini, sloboda medija je u neviđenom padu na tom području. Od usvajanja Zakona o nacionalnoj sigurnosti od strane kineskog režima 2020. godine, vlada Hong Konga vodi kampanju bez presedana protiv prava na informacije, što je rezultiralo krivičnim progonom najmanje 28 novinara i branitelja slobode medija, od kojih je 10 trenutno u pritvoru.

Hong Kong je na 135. mjestu od 180 u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godine, nakon što je pao s 18. mjesta u dva desetljeća. Sama Kina zauzima 172. mjesto od 180 ocijenjenih zemalja i teritorija.

Izvor: RSF

About The Author