Najviši sud u Francuskoj raspravlja o zabrani abaje

Roditeljima djevojčica koje su došle u abajama vlasti poslale pismo u kojem su naveli da je sekularizam sloboda, a ne ograničenje

Najviši sud u Francuskoj raspravlja o zabrani abaje

 

Najviši sud u Francuskoj trebao bi odlučivati o kontroverznoj zabrani nošenja abaje u zemlji. Abaya – duga haljina koju nose muslimanke – zabranjena je u školama širom zemlje uoči početka nove školske godine.

Zabrana je najnovija u dugom nizu sličnih poteza. U augustu je francuski ministar obrazovanja Gabriel Attal uveo zabranu, navodeći da taj odjevni predmet krši “načelo sekularizma”.

Otkako su se učenici vratili u škole desetine djevojčica poslane su kući jer su odbile skinuti svoje abaje. Iako bi kršenje zabrane moglo razljutiti neke koji misle da je to dobra ideja, stručnjak za psihologiju Bayu Prihandito kaže za Euronews da bi to moglo dovesti do krize identiteta.

– Adolescencija je kritičan period za izgradnju identiteta. Abaya, za mnoge, nije samo odjeća, već simbol vjere, kulture i ličnog izbora – objasnio je Prihandito, dodajući da ograničavanje njezine upotrebe može dovesti do krize identiteta.

Francuska je od 2004. godine nametnula zabranu na vjerske simbole u državnim školama, uključujući zabranu nošenja marama u školama i velova koji pokrivaju cijelo lice u javnosti iako se više od pet miliona osoba pripadnika muslimanske zajednice često izjašnjavalo protiv takvih odluka.

Kako bi se provela zabrana nošenja abaje, Gabriel Attal je ranije najavio da će 14.000 obrazovnog osoblja biti obučeno do kraja ove godine, a taj broj će porasti na 300.000 do 2025. godine.

Objava je odmah postala sporna, a neki su je vidjeli kao dobrodošao podsjetnik na sekularizam, dok su drugi tvrdili da je to samo ‘dimna zavjesa’ namijenjena zamagljivanju problema u obrazovnom sistemu – ili raspirivanju ‘islamofobije’.

Kao rezultat toga, Conseil d’État ili Državno vijeće bilo je prisiljeno uključiti se u raspravu. Njih je kontaktiralo udruženje koje okuplja muslimane, navodeći da je zabrana “napad na prava djeteta”.

Sekularizam je bio stup Francuske Republike iz 1905. godine i često je uticao na zakonodavce da donose odluke koje su se posebno fokusirale na muslimansko stanovništvo.

Prema nedavnom istraživanju, koje je prenio AFP, oko 81 posto Francuza odobrava zabranu abaje u školama, no Prihandito kaže za Euronews da bi zabrana u najgorem slučaju mogla dovesti do društvene izolacije i nasilja.

Osim psiholoških i bihevioralnih problema među školskom djecom, postoji i zabrinutost da bi zabrana mogla izazvati daljnja neslaganja među širom muslimanskom zajednicom.

Francuska se redovno opisuje kao “islamofobna” u muslimanskom svijetu, a sada je na Državnom vijeću da odluči da li će i zabrana abaje biti pretjerana ili potpuno opravdana prema francuskom zakonu.

Izvor: Euronews

About The Author