Budući da je Meksiko najsmrtonosnija zemlja na svijetu za novinare od 2017. godine, Reporteri bez granica (RSF) pozvali su predsjedničke kandidate koje su imenovale dvije glavne političke koalicije da zaštitu medijskih radnika stave kao prioritet u svojim programima.
Kandidati za šestogodišnji predsjednički mandat su senator Xóchitl Gálvez uime “Frente Amplio”, desničarske opozicione koalicije i bivša gradonačelnica Mexico Cityja Claudia Sheinbaum uime Nacionalnog pokreta za obnovu (MORENA), ljevičarske stranke koja je na vlasti od 2018. godine.
RSF je pozvao kandidate, koji još nisu javno progovorili o nasilju nad medijskim djelatnicima, da se pozabave ovim problemom koji je sve ozbiljniji posljednjih 20 godina. Prošla godina bila je najsmrtonosnija dosad, s ukupno 11 novinara ubijenih.
– Meksiko ne može prihvatiti da iz godine u godinu i dalje bude najsmrtonosnija zemlja za novinare. Sloboda medija, pravo na izvještavanje i borba protiv nekažnjivosti moraju biti u centru predizbornih kampanja i programa kandidata – kazao je direktor RSF-ovog ureda za Latinsku Ameriku Artur Romeu.
Ukupno 149 novinara ubijeno je u Meksiku od 2000. godine, prema RSF-ovom Barometru slobode medija, dok je još 30 novinara vodi kao nestali. U Meksiku je ubijeno više novinara nego u bilo kojoj drugoj zemlji od 2017. godine uključujući zemlje u kojima je rat poput Sirije.
Nije bilo poboljšanja pod sadašnjim predsjednikom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom. Naprotiv, Meksiko je učvrstio svoju poziciju najsmrtonosnije zemlje za novinare na svijetu, s 37 ubijenih i šest prijavljenih nestalih od 2018. godine.
Nasilje nad novinarima je u stalnom porastu u regijama gdje su karteli najprisutniji. Ali takvo se nasilje također pojavilo i postalo uobičajeno u glavnom gradu Mexico Cityju, koji je prije bio pošteđen, navodi RSF.
Sigurnost novinara sada je ozbiljno ugrožena u sve više regija, gdje novinari moraju prihvatiti da je njihova šutnja cijena za preživljavanje. Ponekad su čak prisiljeni napustiti domove i rodna mjesta zbog svoje sigurnosti i sigurnosti svojih porodica.
Iako je Federalno tijelo za posebnu zaštitu novinara osnovano 2012. godine, a dvije godine prije toga tužilaštvo specijalizirano za napade na slobodu izražavanja, 97 posto zločina nasilja nad novinarima ostaje nekažnjeno u Meksiku, prema podacima koje je RSF prikupljao posljednjih 20 godina.
Izvor: RSF