Evropska komisija uputila je Meti službeni dopis o provođenju istrage kako bi procijenila čini li kompanija dovoljno na moderiranju političkog i ilegalnog sadržaja i dezinformacija na Facebooku i Instagramu, zbog porasta internetske proruske propagande uoči izbora za EU početkom juna.
U saopćenju Evropska komisija tvrdi da je Meta prekršila svoje obaveze prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), skupu pravila EU-a kojima je cilj zaštititi korisnike poticanjem sigurnijih online okruženja.
Potencijalna kršenja koja se istražuju pokrivaju Metin pristup borbi protiv kampanja dezinformiranja i “koordiniranog neautentičnog ponašanja” u EU-u, zajedno s nedostatkom učinkovitih alata za praćenje izbora i građanskog diskursa u stvarnom vremenu.
Zabrinutost oko praćenja izbora slijedi nakon poziva političkim čelnicima EU da se hitno suprotstave pokušajima Rusije da se upliće u demokratske procese u cijelom bloku. Prema francuskom ministru evropskih poslova Jeanu-Noelu Barrotu, gotovo svaka zemlja EU-a na meti je ruske propagande uoči evropskih izbora koji počinju 6. juna.
Uz najavu istrage, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kazala je da je ovaj saziv Komisije napravio sredstva za zaštitu evropskih građana od ciljanih dezinformacija i manipulacija trećih zemalja.
– To vrijedi za sva vremena, a posebno za vrijeme izbora. Velike digitalne platforme moraju ispuniti svoje obaveze i uložiti dovoljno resursa u ovo, a današnja odluka pokazuje da smo ozbiljni o pitanju usklađenosti. Zaštita naših demokracija zajednička je borba s našim državama članicama – dodala je.
Istraga će također procijeniti kako Meta moderira lažno oglašavanje, politike koje smanjuju vidljivost političkog sadržaja na Instagramu i Facebooku te dostatnost mehanizama koji korisnicima omogućuju označavanje ilegalnog sadržaja.
– Ako ne možemo biti sigurni da možemo vjerovati sadržaju koji vidimo na internetu, postoji rizik da na kraju ne povjerujemo baš ničemu. Obmanjujuće oglašavanje predstavlja rizik za našu online raspravu i na kraju za naša prava kao potrošača i građana – rekla je šefica EU za antimonopolnu politiku Margrethe Vestager.
Evropska komisija nije si dala rok za istragu. Ako se utvrdi da Meta krši DSA i ne uspije riješiti probleme, mogla bi se suočiti s kaznama u visini do šest posto svog godišnjeg prometa.
Izvor: The Verge