PEN je objavio danas izvještaj nazvan „Freedom to Write indeks“ u kojem je navedeno da je broj zatvorenih pisaca dosegao petogodišnji maksimum, s najmanje 339 bilo ih je iza rešetaka tokom 2023. godine, što je povećanje od devet posto u odnosu na 2022. godinu.
Na temelju dostupnih informacija, ovi su pisci u 33 zemlje – u svim geografskim regijama širom svijeta – bili su nepravedno pritvoreni ili zatvoreni u vezi sa svojim pisanjem, radom ili srodnim zalaganjem.
Kao i prethodnih godina, zemlje u azijsko-pacifičkoj regiji zatvorile su najveći broj pisaca, a slijede ih Bliski istok i Sjeverna Afrika (MENA); te dvije regije zajedno činile su nevjerojatnih 76 posto ukupnog broja u svijetu.
Iako je relativno mali broj pisaca zatvoren u Americi ili subsaharskoj Africi, oni se suočavaju s drugim prijetnjama, uključujući fizičko maltretiranje, prisilno raseljavanje ili egzil ili druge pravne optužbe.
Kina, u kojoj je najveći broj zatvorenih pisaca u svijetu, zabilježila je značajan porast, te je sada premašen broj od 100 zatvorenih pisaca. Većina je zatvorena zbog online izražavanja koje je kritiziralo službenu politiku ili izražavalo prodemokratska stajališta.
Slom pisaca i kreativne zajednice nastavljen je u Iranu, s 13 novih hapšenja i ušutkavanjem prethodno pritvorenih pisaca kroz različite uvjete za njihovo oslobađanje. Žene koje su pisale ili se zalagale protiv obaveznog nošenja hidžaba bile su posebno ugrožene, a Iran ima najveći broj zatvorenih spisateljica u svijetu.
Rat i sukobi značajno su utjecali na pisce 2023. godine, budući da je slamanje neistomišljenika u Izraelu i na Okupiranom palestinskom teritoriju (OPT) i u Rusiji rezultiralo znatnim povećanjem broja zatvorenih pisaca, svrstavajući te zemlje među prvih 10 po broju pisaca u zatvoru po prvi put.
Kako godišnji Indeks slobode pisanja obilježava svoje peto izdanje, analiza trendova u proteklih pet godina pokazuje jasan i stabilan porast broja pisaca zatvorenih u svijetu, s 238 u 2019. godini na 339 u 2023. godini. Značajan porast zabilježen je u broju osuđenih spisateljica s 35 na 51, kao i broj osuđenih spisateljica klasificiranih kao online komentatori s 80 na 180.
Kako navode iz ove organizacije, autoritarni režimi instinktivno razumiju značajnu ulogu koju pisci – i, šire, slobodno izražavanje – imaju u promociji kritičkog istraživanja, njegovanju veza među ljudima i njegovanju vizija boljeg svijeta utemeljenog na temeljnim ljudskim pravima.
Oni prepoznaju moć riječi da potvrđuju historijske istine, razvijaju ili održavaju kulturu i pozivaju pojedince i institucije na odgovornost. Iz tih razloga represivne vlade i vladajuće vlasti širom svijeta nastoje potisnuti ili kontrolirati pisce.
I upravo iz tih istih razloga, ali i mnogih drugih, međunarodna zajednica mora preuzeti veću ulogu u zaštiti i podupiranju pisaca, te osiguravanju njihove mogućnosti da se slobodno izražavaju, naveli su u izvještaju.
Ocjenjuju da erozija slobode izražavanja neizbježno dovodi do pogoršanja drugih sloboda, otvarajući put represivnim državama da nekontrolirano nameću vlastita pravila. Samo u društvu u kojem se poštuje sloboda izražavanja građani mogu u potpunosti ostvariti politička, socijalna i kulturna prava.
– Zato zatvaranje pisca, čiji glas može ponuditi nezavisnu perspektivu ili narativ nade, nadilazi ušutkavanje pojedinačnih glasova i predstavlja širi nasrtaj na slobodu svih građana jedne zemlje – smatraju u PEN-u.
Baza podataka PEN-a America’s Writers at Risk trenutno sadrži 923 aktivna slučaja u 88 zemalja (kao i desetke neaktivnih ili riješenih slučajeva). Baza podataka prati ne samo zatvaranje nego i prisilne nestanke, ubistva, kontinuirano maltretiranje i raseljavanje, predstavljajući sveobuhvatnu sliku prijetnji s kojima se suočavaju pisci.
Baza podataka pruža uvid u one zemlje koje ne koriste nužno zatvor kao svoju primarnu taktiku represije. U 2023. godini u bazi je bio 51 slučaj ubistva (uključujući 46 prošlih slučajeva u kojima počinitelji nisu odgovarali), 15 slučajeva prisilnog nestanka i 88 slučajeva u kojima su pojedinci bili raseljeni ili prisiljeni pobjeći iz svojih zemalja zbog svog posla ili njihovog identiteta kao pisca.
Izvor: PEN