BHN: VAŽNO JE JAVNO OSUDITI SVAKI SLUČAJ GOVORA MRŽNJE

Za prevenciju i odgovorno postupanje prema govoru mržnje u sadržajima elektronskih medija važne su uredničke odluke i jasno distanciranje od govora mržnje, naročito u programima koji se emituju uživo. Iako nije moguće uvijek izreći sankciju prema osobama koje šire govor mržnje, takav govor uvijek treba naići na javnu osudu, istakli su to sudionici inter-profesionalnog seminara […]

BHN: VAŽNO JE JAVNO OSUDITI SVAKI SLUČAJ GOVORA MRŽNJE

Za prevenciju i odgovorno postupanje prema govoru mržnje u sadržajima elektronskih medija važne su uredničke odluke i jasno distanciranje od govora mržnje, naročito u programima koji se emituju uživo. Iako nije moguće uvijek izreći sankciju prema osobama koje šire govor mržnje, takav govor uvijek treba naići na javnu osudu, istakli su to sudionici inter-profesionalnog seminara o govoru mržnje u sadržajima elektronskih medija, koji se održava na Jahorini.

Sudionici skupa –  predstavnici pravosuđa, Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), advokati, urednici  i novinari, istakli su da je u procesuiranju slučajeva govora mržnje u pravosudnim institucijama važna primjena standarda Evropskog suda za ljudska prava (ESLjP).

Učesnici su istakli i da je odluka urednika ključna u situacijama direktnog javljanja slušalaca/gledalaca u program, kada se ne može predvidjeti šta će biti izrečeno u direktnom prijenosu. “Svaki govor mržnje ne treba da završi u sudnici, ali svaki govor mržnje treba da naiđe na javnu osudu”, rekao je pravnik i medijski ekspert Mehmed Halilović.

Na Jahorini je predstavljena publikacija „Medijske regulatorne agencije i govor mržnje“ koja je nastala na osnovu razmjene iskustava regulatora zemalja regije (Albanija, BiH, Hrvatska, Kosovo, Crna Gora, Makedonija i Srbija). Publikacija sadrži i podatke o značajnim slučajevima kojima su se bavili regulatori u regiji te ulozi nacionalnih regulatornih agencija u ovom pogledu ali i preporuke koje ukazuju na moguće pravce djelovanja regulatora.

Cilj okruglog stola „Govor mržnje u sadržajima elektronskih medija“ je unapređenje razumijevanje pojavnih oblika govora mržnje u medijima i javnom diskursu, zakonskog i regulatornog okvira, te aktivnosti na prevenciji i sankcionisanju govora mržnje u elektronskim medijima u skladu sa međunarodnim standardima i nacionalnom legislativom. Jedan od ciljeva je i unapređenje uloge medijskih profesionalaca u prevenciji govora mržnje u elektronskim medijima, u kontekstu poštivanja etičkih standarda i profesionalnih normi.

Dvodnevni seminar organizovali su Udruženje BH novinari, Regulatorna agencija za komunikacije i Vijeće Evrope u okviru JUFREX projekta Vijeća Evrope – Jačanje pravosudne ekspertize  u oblasti slobode govora u medijima Jugoistočne Evrope, koji  finansijski podržava  Evropska unija.

bhnovinari.ba

About The Author