Uoči Svjetskog dana slobode medija Međunarodna federacija novinara (IFJ) usmjerava pažnju na Gazu, Palestinu, osuđujući ubistvo više od stotinu novinara i medijskih djelatnika od početka rata.
Ovo je bio i napad na slobodu medija i svjetsko ‘pravo da zna’, a zabilježena su i proizvoljna hapšenja i zastrašivanja te je IFJ pozvao vlade širom svijeta, a posebno izraelsku, da zaštite živote novinara i slobodu medija u skladu s međunarodnim obavezama.
Broj poginulih novinara u Gazi je bez presedana. Najmanje 109 novinara i medijskih djelatnika ubijeno je od 7. oktobra: 102 Palestinca, četiri Izraelca i tri Libanca, prema podacima IFJ-a. To je jedan od najsmrtonosnijih sukoba ikada za medije, a opet, postoji još jedna kritična žrtva: sloboda medija.
Otkako je izraelska vlada blokirala pristup Pojasu Gaze samo su palestinski novinari smješteni u enklavi i, u vrlo ograničenoj mjeri, međunarodne medijske ekipe koje su u kontroliranim uvjetima posjetile to područje, u mogućnosti izvještavati s terenu.
– Od globalnog je javnog interesa da ne samo domaći nego i međunarodni novinari svjedoče i dokumentiraju rat u Gazi. Produženjem zabrane ulaska u enklavu svijetu se uskraćuje prava slika događaja u Gazi i namjerno se krši sloboda medija – ocijenio je generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger.
Iako su pretrpjeli strašne gubitke ili su i sami ozlijeđeni, lokalni novinari postali su svjetske oči i uši te jedini izvor informacija iz Gaze u svijet.
Stoga na Svjetski dan slobode medija, IFJ ponovno poziva na hitno usvajanje obavezujućeg međunarodnog instrumenta koji će ojačati slobodu medija prisiljavajući vlade da istražuju i odgovaraju na napade na medije.
Predsjednik IFJ-a Dominique Pradalié rekao je da je od usvajanja Deklaracije iz Windhoeka 1991. godine malo je učinjeno na boljoj zaštiti novinara u međunarodnom pravu ili konvencijama, a sloboda i sigurnost koje su novinarima potrebne za obavljanje posla nedostaju u mnogim dijelovima svijeta.
– Danas se čini da je Izrael odlučan ušutkati novinare u Gazi, uključujući i ciljanje na njih. Zločini nad novinarima ne smiju ostati nekažnjeni. Pozivamo vlade širom svijeta da javno priznaju svoju podršku obavezujućem međunarodnom instrumentu koji štiti novinare – dodao je.
Poručio je da je usvajanjem takve Konvencije protiv nekažnjivosti, Opća skupština Ujedinjenih naroda nedvosmisleno potvrdila da se masakri nad novinarima, poput onoga koji je u toku u Gazi, neće ponoviti.
Izvor: IFJ