Burkina Faso suspendirala je emitiranje BBC-ja i Glasa Amerike (VOA) na dvije sedmice jer su objavili izvještaj Human Right Watcha (HRW) u kojem se vojska optužuje za vansudska ubistva civila.
U novom izvještaju objavljenom u četvrtak, međunarodna organizacija HRW navodi da su vojne snage “po kratkom postupku pogubile” 223 civila, uključujući najmanje 56 djece, u dva sela u februaru.
Državno Vrhovno vijeće za komunikacije (poznato po francuskoj skraćenici CSC) objavilo je kasno u četvrtak da su “programi ovih dviju međunarodnih radijskih mreža koje emitiraju iz Ouagadougoua obustavljeni na period od dvije sedmice”, dodajući da su BBC Afrika i Sjedinjene Države Glas Amerike također objavili izvještaj na svojim digitalnim platformama.
Izvještaj HRW-a sadrži “izbirljive i tendenciozne” izjave protiv vojske koje bi mogle stvoriti javni nered, tvrdi CSC, dodajući da ima “ishitrene i pristrane izjave bez opipljivih dokaza protiv vojske Burkine”.
Rečeno je da je davateljima internetskih usluga u zemlji naređeno da obustave pristup web stranicama i drugim digitalnim platformama BBC-ja, VOA-e i HRW-a iz Burkine Faso.
Glasnogovornica za komunikacije Burkine Faso, Tonssira Myrian Corine Sanou, upozorila je druge medijske mreže da izbjegavaju izvještavanje o ovoj priči.
– VOA ostaje pri svom izvještavanju o Burkini Faso i namjerava nastaviti u potpunosti i pravedno pokrivati aktivnosti u zemlji – rekla je mreža. HRW je rekao da se čini da je “masakr” dio “rasprostranjene vojne kampanje” protiv civila optuženih za saradnju s oružanim skupinama.
Vojnici su ubili najmanje 44 osobe, uključujući 20 djece, u selu Nondin, a 179 ljudi, uključujući 36 djece, u obližnjem selu Soro, navodi se u izvještaju.
HRW je između februara i marta intervjuirao desetke svjedoka i analizirao videosnimke i fotografije koje su podijelili preživjeli. Također je navodno dobila popise imena žrtava koje su sastavili preživjeli i geolocirala osam masovnih grobnica na temelju satelitskih snimaka od 15. marta.
Prošle su godine vlasti Burkine suspendirale francuske TV kuće LCI i France24, kao i Radio France Internationale i časopis Jeune Afrique. Protjerani su i dopisnici francuskih listova Liberation i Le Monde.
Ovom zapadnoafričkom državom upravlja vojna vlada koju vodi Ibrahim Traore koji je preuzeo vlast državnim udarom u septembru 2022. godine, osam mjeseci nakon što je u prethodnom vojnom udaru svrgnut demokratski izabrani predsjednik Roch Marc Kabore.
Civili su se našli u unakrsnoj vatri dok je nasilje eskaliralo između vojske i naoružanih grupa povezanih s al-Qaidom i ISIL-om (ISIS). Vojni čelnici zemlje prekinuli su veze s bivšim kolonijalnim vladarom Francuskom i obratili se Rusiji za sigurnosnu podršku.
Izvor: Al Jazeera