Twitter i Elon Musk – SAD mora preuzeti odgovornost i nametnuti online zaštitne mjere

RSF je izrazio zabrinutost zbog potencijalnih prijetnji slobodi govora i pozvao Bijelu kuću da učini što je potrebno kako bi se prekinuo informacijski haos

Twitter i Elon Musk – SAD mora preuzeti odgovornost i nametnuti online zaštitne mjere
elon_musk_royal_society

Šok zbog vijesti da Elon Musk kupuje Twitter istaknuo je pravnu prazninu koja okružuje glavne online platforme u Sjedinjenim Američkim Državama. Reporteri bez granica (RSF) stoga su pozvali SAD da konačno omoguće nametanje internetskih zaštitnih mjera kao što se Evropska unija sprema učiniti Zakonom o digitalnim uslugama (DSA).

Šta će izvršni direktor Space Xa i milijarder učiniti sa svojim najnovijim osvajanjem? Ovo pitanje zabrinjava korisnike Twittera otkako je upravni odbor giganta društvenih medija 25. aprila objavio da prihvaća njegovu ponudu za otkup.

Transakcija mora biti dovršena do 24. oktobra, a mnogo toga ostalo je nepoznato o opsegu promjena koje bi Musk mogao napraviti. Ti strahovi uzrokovani su i pravnim vakuumom u SAD-u, koji ne postavlja demokratske kontrole ili zaštitne mjere na ekonomski i digitalni “divlji zapad” na kojem te platforme djeluju.

RSF je izrazio zabrinutost zbog potencijalnih prijetnji slobodi govora i pristupa informacijama koje proizlaze iz nedostatka američkog pravnog okvira te su pozvali Bijelu kuću da učini što je potrebno kako bi se prekinuo informacijski haos.

Administracija predsjednika Joea Bidena dužna je predložiti zakone koji reguliraju platforme, pogotovo jer je on vodio kampanju o ovom pitanju 2020. godine. Trenutno, jedini pravi američki zakon koji utiče na platforme, poznat kao odjeljak 230, tretira ih kao ništa drugo nego kao domaćine sadržaja.

– Američki sistem odgovornosti potpuno je zastario – kazao je Vincent Berthier, šef tehničkog odjela RSF-a, dodajući da algoritmi i politike moderiranja platformi preuzimaju uredničke funkcije na potpuno nelegitiman način.

– Uloga koju platforme imaju u oblikovanju i strukturiranju globalnog online prostora više nije sporna. Zaštitne mjere za transparentnost, neutralnost i promociju pouzdanih vijesti i informacija više se ne smiju tražiti od vlasnika – treba ih nametnuti jasnim i jakim zakonima – dodao je.

S druge strane Atlantika, Evropska unija upravo je postigla politički dogovor o usvajanju predloženog Zakona o digitalnim uslugama (DSA). Iako nesavršen, DSA ima prepoznaje odgovornosti platformi u informacijskom haosu. Pritom će nametnuti niz zahtjeva koji će prisiliti platforme da isprave te štetne učinke. DSA će se primjenjivati na Twitter, zajedno s drugim platformama, ali samo u EU.

Sjedinjene Američke Države dom su većini vodećih tehnoloških divova koji fizički i digitalno oblikuju globalni prostor vijesti i informacija. Stoga je na američkoj vladi da regulira disfunkcije uzrokovane velikim digitalnim platformama i da ih regulira na način u skladu s demokratskim načelima.

Prošle sedmice Bijela kuća izdala je Deklaraciju za budućnost interneta u kojoj je opisala ulogu vodećih platformi u tome da dezinformacije budu vidljive. Ali deklaracija nije pozvala na reguliranje platformi i nije spomenula važnost koju ima novinarstvo u demokratskom životu.

Berthier smatra da je to propust koji je vrlo teško objasniti jer je nemoguće učiniti internet demokratičnijim ako se u njega ne uključe američke kompanije koje oblikuju globalni prostor vijesti i informacija.

Izvor: RSF

About The Author