Ubijen deveti medijski radnik u Meksiku

Novinar Luis Enrique Ramirez Ramos pronađen je zamotan u plastiku na cesti u sjevernoj državi Sinaloa

Ubijen deveti medijski radnik u Meksiku
Foto: CNN / Ilustracija

Luis Enrique Ramirez Ramos postao je deveti novinar koji je ubijen u Meksiku 2022. godine koja se pokazala posebno smrtonosnom za medijske djelatnike u zemlji.

Tijelo Ramireza Ramosa pronađeno je na zemljanoj cesti i bio je umotan u plastiku u blizini smetljišta u glavnom gradu države Sinaloa. Tužitelji su rekli da je preminuo od više udaraca u glavu.

– To je definitivno bilo ubistvo – rekla je za agenciju AFP Balbina Flores, predstavnica grupe za medijska prava Reporteri bez granica.

Ramirez je deveti novinar ubijen do sada ove godine u Meksiku, što ovu zemlju čini najopasnijom za medijske djelatnike izvan ratnih zona.

Motiv ubistva nije poznat, ali država Sinaloa je uporište zloglasnog kralja narkotika Joaquina “El Chapa” Guzmanovog Sinaloa kartela.

Novinari su često na meti u provincijskom Meksiku jer izvještavaju o narko kartelima i njihovim vezama s lokalnim političarima i policijom.

Ramirez Ramos bio je osnivač i direktor web stranice Fuentes Fidedignas (Pouzdani izvori), koja je izvijestila da je otet u blizini svoje kuće nekoliko sati prije nego što je pronađeno njegovo tijelo.

Iako je web stranica relativno malo izvještavala o nasilju narko kartela koje muči Sinalou, često je izvještavala o lokalnim političkim sporovima, što može biti rizična tema za novinare u državi.

Francisco Chiquete, kolega novinar iz glavnog grada države Culiacana, rekao je da je Ramirez Ramos izrazio bojazan od odmazde za svoj rad još 2015. godine.

– Luis Enrique Ramírez bio je vrlo profesionalan i sposoban novinar – rekao je za novinsku agenciju Associated Press.

Ramirez Ramos, koji također pisao kolumne za novine El Debate, ranije je ukazivao na sve veći opseg nasilja nad novinarima.

– Ne pišem o narkoticima, ne govorim ni dobro ni loše o narkoticima. Ni Humberto Millan nije, a to nije bilo dovoljno da ostane živ – rekao je 2015. godine u intervjuu za radio stanicu MVS nakon ubistva kolege novinara Humberta Millana.

– Šta se događa? Humberto Millan i ja pišemo samo o političarima, a sada se ispostavilo da ne možemo pisati ni o političarima. O čemu će onda pisati novinari u Sinaloi – pitao je.

Tužitelji su rekli da Ramirez Ramos nije prijavio prijetnje policiji. Također su rekli da nije prijavljen njegov nestanak prije nego što je njegovo tijelo pronađeno.

Ove godine ubijeni su i Jose Luis Gamboa, Margarito Martinez, Lourdes Maldonado, Roberto Toledo, Heber Fernando Lopez, Jorge “El Choche” Camero, Juan Carlos Muniz i Armando Linares Lopez.

Grupa za slobodu medija Article-19 pozvala je vlasti da osiguraju “brzu i nepristranu istragu” o ubistvu Ramireza Ramosa.

Dok je predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador obećao program “nulte nekažnjivosti” za istraživanje ubistava medijskih djelatnika, grupe za ljudska prava su u više navrata optužile državnu i saveznu vladu da ne čine dovoljno da spriječe ili istraže ubistva.

Novinarske grupe rekle su da ih je svakodnevna kritika Lopeza Obradora prema novinarima učinila ranjivijim na nasilje.

U februaru je Inter American Press Association pozvala predsjednika da “odmah obustavi agresije i uvrede, jer takvi napadi s vrha vlasti potiču nasilje nad medijima”.

Mjesec dana kasnije, Evropska unija odobrila je rezoluciju kojom se meksičke vlasti pozivaju da se suzdrže od objavljivanja bilo kakvog saopćenja koje bi moglo “stigmatizirati branitelje ljudskih prava, novinare i medijske djelatnike, pogoršati atmosferu protiv njih ili iskriviti njihovu istragu”.

Predsjednikov glasnogovornik Jesus Ramirez osudio je posljednje ubistvo i najavio da će pojačati sigurnosne mjere za novinare te da neće biti nekažnjivosti.

Izvor: Al Jazeera

About The Author