Novi zakon o medijima koji predlaže hrvatska Vlada uništit će slobodno novinarstvo

Medijskoj zajednici potpuno neprihvatljiv prijedlog zakona koji predstavlja nezapamćeno državno uplitanje u novinarske slobode

Novi zakon o medijima koji predlaže hrvatska Vlada uništit će slobodno novinarstvo
Foto: Novilist.hr

Glavni urednici i novinari najutjecajnijih dnevnika i portala za Nacional su potvrdili da podržavaju Hrvatsko novinarsko društvo (HND) u protivljenju Nacrta Zakona o medijima koji je najavio premijer Andrej Plenković, a izradilo Ministarstvo kulture i medija Nine Obuljen Koržinek.

Kako se navodi u tekstu Nacional je proteklog vikenda razgovarao s glavnim urednicima i novinarima nekih od najutjecajnijih hrvatskih dnevnika i internetskih portala, i doznao kako među njima postoji konsenzus s HND-om u osudi i odbacivanju “radnog teksta kao polazišta za raspravu” o zakonu, kako ga zove ministrica Obuljen Koržinek.

Tekst je prošle sedmice doživio žestoku javnu kritiku nakon što ga je njegov autor, Ministarstvo kulture i medija, 5. jula dostavilo članovima Radne grupe za izradu Zakona o medijima.

Premda ne osporavaju potrebu donošenja novog Zakona o medijima – predstavnici novinara i medijskih izdavača, uostalom, još od 2021.godine učestvuju u Radnoj grupi – saugovornici Nacionala složili su se kako je ponuđena verzija napisana s namjerom da se, naprosto, uništi slobodno novinarstvo, te da se istovremeno finansijski subvencionira poslušništvo medija prema vladi.

Glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, glavni urednik Jutarnjeg lista Goran Ogurlić, direktor portala Telegram Miran Pavić te istraživački novinar portala Index Ilko Ćimić slažu se da je neprihvatljiv dokument što ga je Ministarstvo kulture i medija dostavilo članovima Radne grupe.

Riječ je o opsežnome materijalu na pedesetak stranica pod naslovom “Prijedlog nacrta Zakona o medijima – za Radnu grupu 5. jula 2023. godine, navodi Nacional.

Ranije su predsjednik HND-a Hrvoje Zovko, glavna tajnica Melisa Skender i voditeljica programa Iva Borković, podijelili zastupnicima primjedbe na radnu verziju budućeg zakona i upozorili na opasnosti koje se kriju u radnoj verziji budućeg zakona o medijima.

Naveli su da ovako predložen zakon predstavlja nezapamćeno državno uplitanje u novinarske slobode, narušavanje podjele između izdavača, urednika i novinara te državno uplitanje u novinarsku samoregulaciju.

Evropska federacija novinara (EFJ) i Međunarodna federacija novinara (IFJ) oštro su osudile očigledan pokušaj hrvatske vlade da uguši medije i progura njihov narativ te su se pridružili HND-u i drugim sindikatima i novinarima za uspostavljanje prava na medijske slobode u zemlji u kojoj ih je ionako tako malo ostalo.

– Radni materijal ima za cilj nametnuti medijima dosad neviđena ograničenja koja će zapravo u potpunosti ukinuti pravo novinara na izražavanje mišljenja koja odudaraju od službenog narativa, čime će demokratija biti dovedena u krajnji rizik – ističu iz EFJ-a.

Zapravo, razdvajanje koje postoji u većini zemalja između urednika, izdavača i novinara bilo bi ograničeno na gotovo nepostojeću tačku, što je pokušaj javnih dužnosnika da zarobe medije na sličan način kao u Orbanovoj Mađarskoj i Dudinoj Poljskoj.

Prijedlog zakona predviđa da se novinarima i medijskim djelatnicima zabrani kritiziranje rada sudova i državnih tužilaštava, a izdavači bi imali potpuni nadzor nad objavama u novinama, te bi mogli odbiti tekstove bez obrazloženja.

Tu je i obaveza novinara da svom glavnom uredniku otkrije izvore kada se od njega zatraži što je protivno općeprihvaćenom načelu neotkrivanja izvora i protivno je Preporuci Odbora ministara Vijeća Evrope.

– Ovaj prijedlog je još opasniji jer bi svako ko se nađe u medijima imao pravo tužiti za naknadu “neimovinske štete”, uz tvrdnju da je informacija stečena “nezakonito”. Postupci u ovom slučaju ne bi bili otvoreni za javnost – navodi se.

Izvor: Nacional/HND/EFJ

About The Author