Bjeloruskoj novinarki Larisi Ščirakovoj sudi se po optužbama za ekstremizam

Ako bude proglašena krivom, Ščirakova se može suočiti sa zatvorskom kaznom do sedam godina

Bjeloruskoj novinarki Larisi Ščirakovoj sudi se po optužbama za ekstremizam

Regionalni sud u Homelu na jugoistoku Bjelorusije započeo je suđenje novinarki Larisi Ščirakovoj pod optužbom za omogućavanje ekstremističkih aktivnosti i diskreditaciju Bjelorusije, u nastavku obračuna protiv neslaganja od strane autoritarnog vladara zemlje Aleksandra Lukašenka.

Sudija Mikalaj Dolja započeo je suđenje koje se održava iza zatvorenih vrata 27. jula.

Ščirakova je uhapšena početkom decembra prošle godine. Bjeloruski organi za zaštitu ljudskih prava prepoznali su je kao političkog zatvorenika.

Istražitelji kažu da je Ščirakova na internet postavila materijale koji su “diskreditovali” zemlju i prikupljala informacije za grupu za ljudska prava Vyasna iz Minska, kao i za poljski televizijski kanal Belsat.

Bjelorusija je označila Belsat kao “ekstremistički” usred jačanja napada na medije i civilno društvo 2021. godine i zabranila ga u zemlji.

Ako bude proglašena krivom, Ščirakova se može suočiti sa zatvorskom kaznom do sedam godina.

Dan ranije, sud u zapadnom gradu Hrodne osudio je novinara Pavala Mažejku i bivšu advokaticu Juliju Jurhilevič na po šest godina zatvora zbog optužbi za omogućavanje ekstremističkih aktivnosti.

Mažejka i Jurhilevičeva proglašeni su krivima za prenošenje informacija Belsatu o odluci Odvjetničkog kolegija u Hrodni da protjera Jurhilevičevu i ukine joj dozvolu za bavljenje advokaturom prošle godine.

Mažejka je također proglašen krivim za davanje informacija Belsatu o progonu umjetnika Aleša Puškina.

Mnogi novinari, aktivisti za prava i predstavnici demokratskih institucija zatvoreni su u Bjelorusiji od predsjedničkih izbora u augustu 2020. za koje su opozicioni političari, obični Bjelorusi i zapadne vlade rekli da su namješteni.

Hiljade su privedene tokom protesta širom zemlje zbog rezultata, a postojali su i vjerodostojni izvještaji o mučenju i zlostavljanju od strane snaga sigurnosti. Nekoliko ljudi je poginulo tokom obračuna.

Lukašenka je odbio da pregovara sa opozicijom, a mnogi njeni lideri su uhapšeni ili primorani da napuste zemlju.

Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i nekoliko drugih zemalja odbile su da priznaju Lukašenka kao pobjednika na izborima i nametnule su nekoliko krugova sankcija njemu i njegovom režimu, navodeći kao razlog izbornu prevaru i obračun.

Izvor: RSE

About The Author