Predstavljen priručnik ‘Istraživačko novinarstvo i izvještavanje o korupciji’

Priručnik je kratak vodič na kojem su sažete ključne teme vezane za sam proces nastajanja novinarske priče o temi korupcije

Predstavljen priručnik ‘Istraživačko novinarstvo i izvještavanje o korupciji’
Foto: sampsoniaway.org

Profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Lejla Turčilo, urednik Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Aladin Abdagić i novinarka Suzana Mijatović predstavili su u Sarajevu Priručnik za novinare i studente novinarstva “Istraživačko novinarstvo i izvještavanje o korupciji”.

Priručnik je nastao u okviru projekta “Medijska etika i izvještavanje o korupciji”, koji Vijeće za štampu i online medije u Bosne i Hercegovini realizira uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

– Cijenim da je u ova vremena koja su jako teška za medije, najavama donošenja represivnih zakona, raznim pritiscima, jako važno sarađivati s novinarima i pokušati pomoći im u što boljem radu, podizanju profesionalnih standarda izvještavanja – kazala je izvršna direktorica Vijeća za štampu i online medije u Bosne i Hercegovini Dženana Burek.

Turčilo je kazala da je cilj bio napraviti materijal koji bi mogao biti koristan, prije svega za mlade novinare i studente novinarstva, kako bi na određeni način bolje razumjeli kako napraviti korektnu, etički odgovornu i profesionalnu istraživačku priču o korupciji.

Priručnik je zamišljen kao kratak vodič ili mjesto na kojem su sažete ključne teme vezane za sam proces nastajanja novinarske priče o temi korupcije od toga kako odabrati ili propitati temu, na koji način odabrati pristup, kako pristupiti izvorima i sadržaju koji je na raspolaganju, kako provjeriti činjenice i u konačnici kako oblikovati priču.

– U fokusu nam je bio etički kontekst, dakle kako u cijelom kontekstu postupati kao profesionalan i odgovoran novinar na etičan način. Vodili smo se odredbama Kodeksa za štampu i online medije, nastojeći na određeni način i pokazati kako taj kodeks treba da živi u praksi u procesu nastajanja novinarske priče i njenog predstavljanja javnosti – kazala je Turčilo.

Cilj nam je, dodala je ona, da ovakav priručnik bude ‘pri ruci’ mladim kolegicama i kolegama kada imaju određenu etičku ili bilo koju drugu dilemu tokom procesa nastajanja priče.

Urednik Abdagić je kazao da je osnovni fokus rada CIN-a istraživačko novinarstvo koje je specifično po tome što pokušava da otkrije stvari koje drugi ljudi pokušavaju sakriti od javnosti.

Novinarka Suzana Mijatović je kazala da su nastojali da mladim kolegama prenesu iskustva i znanja koja su oni stekli u svom radu i da im pomognu da riješe neke dileme s kojima će se sasvim sigurno susretati kroz posao.

– Znamo kakva je situacija u našim medijima, da ne postoje idelani uvjeti, da svi oni zbog ograničenog i vremena i finansijskih sredstava neće moći nikada da se posvete nekoj novinarskoj priči onako kako bi oni željeli. No, uprkos teškim okolnostima u kojima su bh. mediji i svim problemima sa kojima se novinari svakodnevno susreću, ipak mogu napraviti dobre priče – istaknula je Mijatović.

Priručnik “Istraživačko novinarstvo i izvještavanje o korupciji” će u prvoj fazi biti dostupan online, na web stranici Vijeća za štampu i online medije u BiH.

Izvor: Fena

About The Author