Krimski sud osudio ukrajinsku novinarku na sedam godina zatvora

Novinarku je otela ruska Federalna sigurnosna služba na autobusnoj stanici i osam dana nezakonito držana u podrumu

Krimski sud osudio ukrajinsku novinarku na sedam godina zatvora

Reporteri bez granica (RSF) osudili su lažno suđenje koje je završilo tako što je ukrajinska novinarka Iryna Danilovych osuđena na sedam godina zatvora na općinskom sudu u Feodosiji, na jugoistoku Krima, pod optužbom za izradu eksploziva.

Nakon suđenja koje je počelo 22. augusta i koje je trajalo četiri mjeseca, uz nekoliko prekida, sud je konačno izrekao kaznu koju je tražilo tužilaštvo – sedam godina zatvora i novčana kazna od oko 650 eura.

– Ovo suđenje pod optužbom za proizvodnju eksploziva podsjeća na suđenje Vladyslavu Yesypenku i drugim krimskim novinarima, koji su osuđeni po sličnim optužbama – kazala je voditeljica odjela RSF-a za istočnu Evropu i centralnu Aziju Jeanne Cavelier.

Osudila je tu, kako je kazala, lažnu pravdu koja služi ruskim vlastima u njihovoj političkoj akciji na Krimskom poluotoku od početka ruske okupacije 2014. godine, dodajući da je Iryna Danilovych jedna je od devet krimskih novinarki koje su u ruskim zatvorima.

Medicinska sestra po zanimanju, Danilovych je bila uznemiravana od strane ruskih vlasti od 2016. godine u vezi s njezinim novinarskim izvještavanjem o javnozdravstvenim temama, posebno na vrhuncu pandemije Covida-19, kada je objavljivala na društvenim mrežama i izvještavala za nekoliko medijskih kuća uključujući Krym.Realii (krimski ogranak američkog emitera Radio Slobodna Evropa.

Novinarku je 29. aprila otela ruska Federalna sigurnosna služba (FSB) na autobusnoj stanici u predgrađu Koktebela, malog grada u blizini Feodosije, osam dana nezakonito držana u izolaciji u podrumu tokom kojih njezina porodica nije znala gdje se nalazi.

Njen odvjetnik kaže da je tokom tih osam dana bila izložena psihičkom i fizičkom pritisku, nakon čega je stavljena u sudski pritvor pod optužbom za izmišljene eksplozive.

Danilovych nikada nije prestala poricati optužbe ili osuđivati fizičko nasilje koje je pratilo njezinu otmicu i nedostatak medicinske brige. Njezino zdravlje postalo je izvor zabrinutosti zbog nedostatka liječničke pomoći, a suđenje je moralo biti nakratko prekinuto nekoliko dana prije izricanja presude jer joj je pozlilo u sudnici.

Aneksija Krimskog poluotoka od strane Rusije imala je vrlo negativan uticaj na lokalne novinare, koje su okupacijske vlasti neprestano maltretirale, ali još više od ruske invazije na Ukrajinu.

U septembru je RSF podnio pritužbu Međunarodnom krivičnom sudu i uredu ukrajinskog glavnog tužitelja zbog prisilnog nestanka novinarke i proizvoljnog pritvaranja te uskraćivanja njezina prava na pravičan postupak.

Izvor: RSF

About The Author