Novi vlasnik CNN-a kaže da će zatvoriti uslugu streaminga vijesti sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama samo mjesec dana nakon što je pokrenuta.
Warner Bros Discovery (WBD) kaže da će pretplatnicima vratiti novac nakon što se usluga zatvori 30. aprila.
Šef CNN+ dao je ostavku, a još stotine radnika moglo bi biti u opasnosti od gubitka posla.
Ove sedmice 50 milijardi dolara izbrisano je s burzovne vrijednosti diva streaminga Netflixa nakon što je otkrio nagli pad pretplatnika.
CNN+ je pokrenut 29. marta u pokušaju ostvarivanja prihoda od pretplate na vijesti. Kompanija je potrošila čak 300 miliona dolara na razvoj usluge, ali je krenula sporo, privlačeći samo 10.000 gledaoca dnevno, prema izvještajima.
Ranije ovog mjeseca, WBD je postao CNN-ova matična firma završetkom spajanja medijske kompanije Discovery i telekomunikacijskog diva AT&T.
Chris Licht, novi izvršni direktor CNN-a, rekao je da će posao “biti najjači kao dio WBD-ove strategije koja predviđa da vijesti budu važan dio uvjerljive šire ponude zajedno sa sportskim, zabavnim i dokumentarnim sadržajem”.
– Stoga smo donijeli odluku da prestanemo s radom CNN+ – rekao je Licht u saopćenju.
Šef Discoveryjevog streaminga JB Perrette rekao je da kompanija traži “održiviji poslovni model koji će potaknuti naša buduća ulaganja u sjajno novinarstvo i pripovijedanje”.
Kao dio promjene, Andrew Morse, koji je pomogao u pokretanju CNN-ove strategije, napustit će tu kompaniju. Stotine zaposlenika CNN+ također je dobilo 90 dana da pronađu posao u drugim dijelovima kompanije, javio je CNN.
Oni koji to ne učine dobit će otpremninu od najmanje šest mjeseci, stoji u saopćenju.
Ovo obavještenje dolazi nakon što je div streaminga Netflix izvijestio o padu pretplatnika u prva tri mjeseca ove godine. Broj kućanstava koja koriste njegovu streaming uslugu pao je za 200.000 jer se suočio s oštrom konkurencijom.
Platforma je također upozorila dioničare da će još dva miliona pretplatnika vjerojatno otići u tri mjeseca do jula.
Nakon te objave, dionice kompanije koje su uvrštene u New York pale su za više od trećine, izbrisavši 50 milijardi dolara s njezine tržišne vrijednosti.
Izvor: BBC