Velike tehnološke kompanije ne plaćaju ništa za prijenos podataka

Čak 20 izvršnih direktora telekomunikacijskih kompanija odgovorima smatra Apple, Amazon, Facebook, Microsoft, Google i Netflix

Velike tehnološke kompanije ne plaćaju ništa za prijenos podataka
Foto: Mother Nature Network

Čelnici evropskih telekomunikacijskih kompanija, uključujući Orange i Vodafone, pozvali su Evropsku uniju da natjera tehnološke i streaming divove da plaćaju goleme količine propusnosti koju koriste. Ideja nije nova, ali je izazvala žestoku raspravu.

Telekomunikacijski divovi kažu da im je potrebno više novca za održavanje i ažuriranje infrastrukture kako bi se zadovoljile evropske podatkovne potrebe te da bi bilo poštenije da kompanije poput Netflixa pridonose troškovima.

No tehnološki divovi kažu da telekomunikacijske kompanije već dobivaju novac od kupaca, dok se aktivisti za digitalna prava plaše da bi plaćanje internetskih divova stvorilo dvobrzinski internet.

– Velike tehnološke kompanije danas ne plaćaju gotovo ništa za prijenos podataka u našim mrežama, daleko od pokrivanja troškova potrebnih za širenje mreža – navodi se u pismu koje je objavila lobistička grupa evropskih telekomunikacija ETNO, a potpisalo ga je 20 izvršnih direktora.

– Pravedan i razmjeran doprinos najvećih generatora prometa troškovima mrežne infrastrukture trebao bi biti temelj novog pristupa – rekli su.

ETNO je ranije naveo Apple, Amazon, Facebook, Microsoft, Google i Netflix kao glavne krivce.

Izvršni direktori rekli su da Evropska unija procjenjuje da je potrebno najmanje 174 milijarde eura novih ulaganja do 2030. godine kako bi se ispunili ciljevi povezivanja.

– Telekomunikacijski sektor trenutno nije dovoljno jak da zadovolji tu potražnju – rekli su izvršni direktori, uključujući Christel Heydemann iz Orangea i Jose Maria Alvarez-Pallete iz Telefonice.

Evropska komisija pokrenula je javno savjetovanje u februaru, pozivajući građane, nevladine organizacije i kompanije da dostave svoje prijedloge do maja. Očekuje se da će izvršna vlast EU-a rezultate objaviti prije kraja 2023. godine.

Ideja o “poštenom doprinosu telekomunikacijskim mrežama” također izaziva podjele unutar EU. Iako je ranije ove godine Evropski parlament izrazio podršku toj mjeri, ne slaže se svih od 27 država članica EU-a. Mnoge su se zemlje navodno usprotivile takvom porezu na tehnološke kompanije.

Udruženje računarske i komunikacijske industrije (CCIA), jedno od glavnih tehnoloških lobističkih grupa, opetovano se protivio toj mjeri, upozoravajući da bi naknade imale katastrofalne posljedice za evropske potrošače.

Jedan od njihovih glavnih argumenata je da bi korisnici bili prisiljeni platiti dva puta, prvo za pristup internetu, a drugo kroz veće troškove za streaming i cloud usluge.

Prošle su godine 34 organizacije civilnog društva napisale u otvorenom pismu da bi bilo kakav porez bio protivan evropskim pravilima o neutralnosti mreže, prema kojima je telekomunikacijskim kompanijama zabranjeno prodavati veće brzine interneta određenim firmama.

Izvor: AFP

About The Author