Dok predstavnik vlasti tvrdi da izgradnja doma zdravlja “ne odgovara potrebama građana Stepe”, građani protestvuju protiv izgradnje crkve
Piše: Tomislav Marković
Žitelji beogradskog naselja Stepa Stepanović okupili su se na protestu protiv izgradnje crkve i parohijskog doma na mestu gde je projektom predviđen dom zdravlja. U sklopu protesta održana je šetnja sa kratkom blokadom saobraćaja, a građani su najavili da će sledeći put, ukoliko nadležni ne budu reagovali, blokirati kružni tok na Slaviji.
Borba građana protiv nelegalne izgradnje crkvenih objekata traje još od 2014. godine kada je Srpska pravoslavna crkva ogradila deo naselja i započela građevinske radove kojima je rukovodio protojerej-stavrofor Stojadin Pavlović, direktor patrijaršijske upravne kancelarije. Građani su tad protestom uspeli da zaustave izgradnju hrama, da bi se ispostavilo kako je SPC započela radove bez građevinskih dozvola, na zemljištu koje pripada državi. Jednostavno, radilo se o klasičnoj divljoj gradnji.
Potom je formirana Radna grupa koju su sačinjavali predstavnici ministarstva građevine i Građevinske direkcije Srbije, kao i predstavnici stanara. Za predsednika Radne grupe određen je Goran Vesić, tadašnji član Privremenog organa Beograda. Doneta je odluka o obustavi radova, kao i da gradnje neće biti bez izjašnjavanja žitelja naselja na referendumu.
Međutim, u međuvremenu su crkveni oci vredno radili na obezbeđivanju dozvola, kao i na razmeni zemljišta između države i SPC-a, o čemu žitelji naselja nisu imali pojma, jer se radilo “ispod žita”. Pored parcele na kojoj planira podizanje crkve, SPC je ogradila i parcelu na kojoj će graditi parohijski dom, te angažovala privatno obezbeđenje da štiti otetu teritoriju od stanara.
Na proteste građana reagovao je pomenuti Goran Vesić, sada sa funkcije zamenika gradonačelnika Beograda, antologijskom izjavom da izgradnja doma zdravlja “ne odgovara potrebama građana Stepe”. Sasvim logično. Najbliži dom zdravlja se nalazi na tri kilometra od naselja, a najbliža crkva na razdaljini od jednog kilometra, tako da je svakom razumnom jasno kako je žiteljima Stepe pravoslavni hram kudikamo potrebniji od zdravstvene ustanove. I to tačno tri puta.
U naselju Stepa Stepanović živi 14.000 stanovnika, a postoji samo jedan vrtić koji prima osamdesetoro dece. Postojeća osnovna škola radi u dve smene, iako je projektovana samo za jednu, pa uskoro neće moći da primi nove đake prvake. Gradske vlasti za te probleme izgleda nisu zainteresovane. Umesto škole, vrtića i predviđenog doma zdravlja – naselje će dobiti hram, jer su politički i crkveni moćnici napravili nekakav poslovni dogovor. Pravo građana na lečenje očigledno nije deo tog dogovora, nastalog u sinergiji samovolje gradskih vlasti i bahatosti SPC-a.