U 2023. godini zatvoreno 779 novinara, a 547 Novu godinu provelo u zatvoru

Broj palestinskih novinara koje pritvorile izraelske snage znatno je porastao od 7. oktobra, a najmanje 34 ih je još su u pritvoru

U 2023. godini zatvoreno 779 novinara, a 547 Novu godinu provelo u zatvoru
Foto: Safejournalists.net

Proizvoljno zatvaranje novinara naširoko se koristi u mnogim zemljama s ciljem suzbijanje prava na informiranje. Gotovo 800 novinara zatvoreno je 2023. godine, a gotovo 550 početak 2024. godine provelo je u zatvoru. Gotovo polovina njih zatvorena je u četiri zemlje – Kini, Mijanmaru, Bjelorusiji i Vijetnamu.

Zatvaranje se koristi za progon novinara u gotovo polovini zemalja svijeta. U posljednjih pet godina barem je jedan novinar pritvoren u vezi sa svojim radom u 86 zemalja, a zatvorske kazne izrečene novinarima prošle godine kretale su se u rasponu od sedam dana do 20 godina.

Kina je i dalje najveći zatvorenik novinara na svijetu – sa 121 trenutno pritvorenim novinarom. Slijedi Mijanmar (69), koji je prošle godine izrekao dosad najdužu zatvorsku kaznu jednom novinaru osudivši Sai Zaw Thaikea, fotoreportera, na 20 godina zatvora.

Kazne izrečene novinarkama u 2023. godini oborile su rekorde. Od 2019. godine nijedna novinarka nije osuđena na više od 10 godina zatvora, no šest od osam najdužih kazni u 2023. godini izrečeno je novinarkama.

Novinari su podvrgnuti progonu u Iranu, gdje su Elaheh Mohammadi i Niloofar Hamedi osuđeni na 12 odnosno 13 godina zatvora; u Bjelorusiji, gdje je autoritarna vlada Aleksandra Lukašenka osudila Marinu Zolatavu, Liudmilu Chekinu i Valeriyu Kastsiuhovu na zatvorske kazne u rasponu od 10 do 12 godina; i u Burundiju, gdje Floriane Irangabiye, jedna od rijetkih novinarki zatvorenih u podsaharskoj Africi, služi kaznu od 10 godina.

– Svaki novinar u zatvoru je po definiciji novinar kojemu je onemogućen rad. Ali to je također novinar koji će biti zastrašivan u budućnosti – kazao je generalni sekretar RSF-a Christophe Deloire.

Turska i Iran su među zemljama s najvećim brojem zatvorenih novinara. Njihove su vlade stalno koristile pritvaranje – često opetovano kratkotrajno pritvaranje – kao način zastrašivanja novinara.

Vlada Recepa Tayyipa Erdogana pritvorila je gotovo 50 novinara u Turskoj 2023. godine, a pet ih je još uvijek u pritvoru, uključujući četiri kurdska novinara. U Iranu je 58 novinara provelo više od 48 sati u vladinim zatvorima, a 21 je još uvijek tamo, uključujući pet žena.

Iranski progon medija povećao se od početka protesta koji su izbili kao odgovor na smrt Mahse Amini u policijskom pritvoru 16. septembra 2022. godine. Vlasti su stvorile represivni labirint temeljen na proizvoljnim hapšenjima i suđenjima na temelju lažnih optužbi.

Broj palestinskih novinara koje su uhapsile i pritvorile izraelske snage znatno je porastao od početka rata 7. oktobra. Krajem 2023. godine najmanje 34 još su u pritvoru. Većina je zadržana bez optužnice ili suđenja.

Poseban slučaj je njih 19 koji su podvrgnuti administrativnom pritvoru koji je oblik “preventivnog” pritvora prema kojem izraelske sigurnosne snage mogu držati bilo koga bez sudskog postupka iz “sigurnosnih razloga”.

Ova upotreba pritvaranja za uznemiravanje palestinskih novinara, uglavnom na Zapadnoj obali, dolazi kao dodatak smrtonosnom progonu u Pojasu Gaze, gdje je izraelska vojska ubila najmanje 76 novinara od početka rata, uključujući najmanje 16 tokom njihovog rada.

Vijetnam, Rusija i Afganistan također su među najopasnijim zemljama svijeta za novinare. U Vijetnamu 43 novinara provela su najmanje 48 sati u pritvoru 2023. godine, a 36 ih je trenutno u pritvoru.

U Rusiji, u neprijateljskoj klimi protiv nezavisnih medija i medijskih djelatnika, u proteklih 12 mjeseci privedena su 34 novinara, a 29 ih je još u zatvoru.

Optužbe za špijuniranje također se koriste protiv novinara u Afganistanu, gdje je dugo očekivano oslobađanje Mortaze Behboudija 18. oktobra naglasilo opasnosti novinarstva pod talibanima, koji progone nezavisne medije otkako su ponovno preuzeli vlast. Oni su prošle godine zatvorili 21 novinara, a trenutno su tri u zatvoru.

Izbori su 2023. godini intenzivirali su nemilosrdni progon medija u Egiptu pod predsjednikom Abdelom Fattahom el-Sisijem, gdje je ukupno 20 novinara i blogera trenutno pritvoreno.

Izvještavanje o oružanim sukobima također može rezultirati zatvorskom kaznom. Zbog toga su novinari na meti vlasti u Etiopiji, gdje ih je 14 trenutno zatvoreno, a 22 zatvoreno je tokom 2023. godine jer su se borbe intenzivirale u regiji Amhara, a vlada je raspustila regionalne vojne snage.

Iako je 2022. godina bila rekordna godina s ukupno 569 novinara pritvorenih širom svijeta, zatvorske kazne i dalje se naširoko koriste u borbi protiv slobode medija i čak 547 novinara započelo je 2024. godinu u zatvoru.

Izvor: RSF

About The Author