RTRS I BNTV: Nije kriv Dodik, nego Nikšić

U tradicionalnoj zamjeni teza RTRS je za podizanje tenzija i uznemiravanje javnosti, umjesto predsjednika RS-a, optužio premijera FBiH

RTRS I BNTV: Nije kriv Dodik, nego Nikšić
Foto: Denis Kapetanovic/PIXSELL/Fokus.ba

RTRS: Bliži se 9. januar

  1. decembar 2023. – 1. januar 2024.

AGRESIVNI TON: Cjelokupna uređivačka politika Dnevnika 2 ogolila se do kraja u izvještaju emitovanom 30. decembra o gostovanju glavne urednice informativnog programa javnog servisa RS-a Nade Veletić na HRT-u, gdje je govorila o političkoj situaciji u BiH. Veletić nije kazala ništa novo, i umjesto novinarskih stavova tek je od A do Ž ponovila ono što iz dana u dan govore Milorad Dodik i ostali predstavnici vlasti bh. entiteta Republika Srpska. Ono zbog čega ovo navodimo u samom uvodu izvještaja jeste način na koji je to prezentirala. Sam ton njenog glasa i stav koji su gledatelji imali priliku vidjeti do te je mjere bio agresivan da je prevazišao i dane najcrnje ratne propagande koju je ovaj medij plasirao.

SVJESNE PROVOKACIJE: Tokom nedjelje iza nas, tema suđenja Miloradu Dodiku zamijenjena je najavom proslave 9. januara – Dana RS. Podsjećamo, Ustavni sud BiH ovaj praznik je osporio, ali vlasti RS-a na to se ne obaziru, a cijela medijska kampanja koju je plasirao RTRS usmjerena je na svjesnu provokaciju Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika međunarodne zajednice.

NOVE PRIJETNJE: Da građanima cijele BiH zagorča ionako tešku 2023. godinu i u njih unese dodatan nemir, a međuentitetske tenzije ponovo dovede do usijanja, pobrinuo se na samom kraju godine predsjednik RS-a. U više navrata ponovo je  Dodik zaprijetio osamostaljenjem RS-a, tvrdeći da bi odluka visokog predstavnika o nametanju zakona o državnoj imovini bila crvena linija koja se ne može prijeći. Umjesto da kao javni servis propituje sve posljedice takvih prijetnji, novinari Dnevnika 2 u gruboj zamjeni teza navode da je jedina prijetnja po mir u BiH izjava premijera Federacije BiH Nermina Nikšića da bi svaki pokušaj raspada BiH izazvao nove sukobe i krvoprolića.

Ali, ima li se na umu da na čelu uređivačke politike informativnog programa RTRS-a stoji već spomenuta Nada Veletić, onda i ne čudi, ali ozbiljno zabrinjava,  bespogovorna podrška politici koja atakuje na temelje BiH.

IZBORNI ZAKON: Jednak odnos u izvještavanju bilježimo i kada je riječ o izmjenama (tehničkim) Izbornog zakona BiH. Umjesto pitanja liderima SNSD-a i HDZ-a BiH zašto se protive unapređenju izbornog procesa i onemogućavanju izbornih prevara, novinari RTRS-a slijepo slijede njihov politički narativ, iako, prvenstveno Dodik, za to nisu ponudili racionalne argumente. Tim prije jer su u pitanju lokalni izbori koji se održavaju u ovoj godini, pa ostaje dovoljno vremena za rješavanje ostalih otvorenih pitanja na kojima HDZ BiH insistira.

Ocjena: 1, jer nižu nemamo

 

BNTV: Ko je najbogatiji?

  1. decembar 2023. – 1. januar 2024.

NIZ DOSADNIH DNEVNIKA: Uredništvo informativnog programa za posljednju nedjelju u godini gledateljima je ponudilo niz dosadnih dnevnika te su se kao ključne teme plasirali podaci o vrijednosti imovine političara u BiH i regionu te istraživanje CIN-a prema kojem je porodica Milorada Dodika jedna od najbogatijih na prostoru bivše Jugoslavije.

Gledatelji su upoznati i s platama članova Predsjedništva BiH, koje iznose preko 3000 KM.

I dok na jednoj strani povlaštena bh. politička elita raspolaže osim visokim platama i brojnim nekretninama i velikim ušteđevinama, Vlada RS donijela je odluku da će od 1. januara ove godine najniža plata biti 900 KM. Odlukom su nezadovoljni i sindikati koji smatraju da je to nedovoljno za pristojan život, ali još više poslodavci koji prijete smanjenjem broja zaposlenih i povlačenjem stranih kompanija za koje realni sektor u RS-u obavlja tzv. lohn– poslove.

Da li Dodika opozicija u Republici Srpskoj i BNTV više ne shvaćaju ozbiljno, tek, o njegovim novim prijetnjama secesijom RS-a donesena je samo kratka vijest u Dnevniku 30. decembra, odnosno njegova izjava iz intervjua za AP.

CRNA LISTA: Treba li RS-u, i to u statusu člana Senata, još jedna osoba sa crne liste SAD-a, uredništvo BNTV-a to evidentno ne zanima. Stoga su samo emitovali vijest da je Milorad Dodik za člana Senata imenovao Aleksandra Vulina, doskorašnjeg direktora srbijanske BIA-e, koji je nakon što je stavljen na crnu listu podnio ostavku.

Ocjena: 3

Od negiranja do ignoriranja

Kako je srpska politička scena s ove strane Drine bezrezervno uz Aleksandra Vučića, identično se ponašaju i RTRS i BNTV. I dok javni servis RS-a donosi izvještaje koji pod svaku cijenu zahtjeve opozicije i građana Beograda za ponavljanje izbora nastoje  predstaviti kao pokušaj nasilnog preuzimanja vlasti, novog Majdana i narandžaste revolucije, BNTV uporno ignoriše cijelu priču. U oba slučaja gubitnik je profesionalno i objektivno novinarstvo.

Plus sedmice

RTRS

Nijedan izvještaj.

BNTV

Kako to vlast Republike Srpske „brani“ i od koga „čuva“ svoju imovinu, svjedočili smo u Dnevniku 27. decembra. Reporterska ekipa BNTV-a obišla je područje sela Bistrica i Bukova Kosa u okolini Prijedora. Zbog otvaranja površinskog kopa uglja, područje Bistrice devastirano je, u klizištima nestaju šume i obradive površine, a stanovnici drže straže u strahu da ne krenu odroni prema njihovim kućama. U Bukovoj Kosi traju pripreme za otvaranje rudnika, ali su već uništeni svi izvori pitke vode. Za apele građana da se rudarenje obustavi ne mari ni lokalna ni entitetska vlast.

Minus sedmice

RTRS

Zašto opozicija okupljena oko „Srbije bez nasilja“ traži ponavljanje izbora u Beogradu i zašto je „ProGlas“ pozvao građane na proteste 30. decembra – informacije su koje su uskraćene gledateljima Dnevnika. Umjesto toga, u prvi plan stavljaju se tvrdnje ruskog ambasadora u Srbiji, a potom i glasnogovornice Kremlja Marije Zaharove, o planiranom državnom udaru o kojem je Rusija imala saznanja i prije izbora, pripremi narandžaste revolucije, novom Majdanu, sve to u režiji „kolektivnog Zapada“. Dodajemo tome i tvrdnju ministra vanjskih poslova Rusije Sergeja Lavrova (Dnevnik 2, 31. decembar) da je „Zapad pokušao da podrži ilegalno preuzimanje vlasti“. Iz izvještaja o dešavanjima u Srbiji izdvojit ćemo i reportersko javljanje Ognjena Mihajlovića 26. decembra koji kaže da su „dva nezavisna izvora – policija i novinari“ na protestima održanim te večeri ispred Republičke izborne komisije utvrdili da se okupilo nešto manje od hiljadu građana.

BNTV

U centralnim informativnim emisijama emitovanim tokom protekle nedjelje nijednom riječju nisu spomenuti protesti u Beogradu koji traju od proglašanja izbornih rezultata. Umjesto toga, u Dnevniku 2 je 26. decembra donesen iracionalno dug izvještaj, tačnije samo izjava Aleksandra Vučića, o značaju radova na brzoj cesti negdje u Vojvodini koju je tog dana posjetio.

About The Author