Ogromna je razlika između ove dvije televizije. RTRS i dalje ostaje vjerni hroničar svake rečenice koju izgovori Milorad Dodik, dok se BNTV kontinuirano bavi problemima građana
RTRS: Sve se vrti oko Dodika
27. februar – 5. mart 2017.
KLJUČNA LIČNOST: Nema tog događaja kojem prisustvuje predsjednik RS-a Milorad Dodik a da u Dnevniku javnog servisa ne bude ključna ličnost. Tome smo svjedočili i prilikom posjete visoke predstavnice i potpredsjednice Evropske komisije Federice Mogherini BiH. Njenim sastancima s članovima Predsjedništva BiH i Vijeća ministara posvećeno je tek nekoliko rečenica, uz neprimjereno šture izjave Mogherinijeve i predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića. No zato je glavnina prostora dana Dodiku. Nakon dugog uvodnog javljanja reportera Aleksandra Crkvenjaša iz Sarajeva, koji je do u tančine prepričao sve što je Dodik tokom sastanka s visokom predstavnicom EU kazao, uslijedile su i izjave: prvo Dodika, a potom i ministra spoljnih poslova BiH Igora Crnadka te Vukote Govedarice.
ŠTA JE REČENO O RTRS-u: Crkvenjaš se u svom javljanju posebno fokusirao i na dio razgovora koji su lideri političkih partija s Federicom Mogherini vodili oko javnih emitera. U njegovoj verziji, “Crnadak i Govedarica nisu propustili priliku da se osvrnu na uređivačku politiku RTRS-a”, odnosno, “žalili se na uređivačku politiku RTRS-a”.
Ovom temom bavili su se novinari i u Dnevniku petog marta. Šta je o tome Crnadak kazao na pres-konferenciji, prepričala je novinarka Ljubica Kovačev. Nakon toga, uslijedio je opširan demant njegovih tvrdnji da je “RTRS ozbiljna prijetnja razvoju demokratije u RS-u, jer je u rukama vladajuće garniture”.
Praksa davanja prevelikog prostora u samom vrhu Dnevnika predsjedniku RS-a nastavljena je i prvog i drugog marta. Prvog marta bilo je riječi o najavi odlaska Dodika u Moskvu i sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovim. Sljedećeg dana, Dodik u Moskvi. Prvi izvještaj. Potom izvještaj u kojem je iščitan njegov intervju ruskoj agenciji TAS. No, tu nije kraj. Uslijedio je izvještaj koji se bavio značajem Dodikovog boravka u Moskvi. I ponovo Dodik: komentar vezan za njegove odnose s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Izdvojeno
U najavi ključnih događaja Dnevnika prvog marta našla se i ona “I Bileća dočekala novi Kustin film”. Riječ je, saznajemo, o premijeri filma Emira Kusturice Na Mliječnom putu u Bileći, “jer on vuče korijene iz tog kraja”. I vrhunac izvještaja da je i načelnik te opštine Miljan Aleksić “doživio svojih pet minuta slave” jer je bio jedan od statista. I to je javni servis RS-a i njihov centralni dnevnik.
Ocjena: 1
BNTV: I žene su muškarci
27. februar – 5. mart 2017.
PROTESTI I ATMOSFERA: Izvještajem s protesta radnika Željeznica RS otvoren je Dnevnik trećeg marta. Atmosfera, razlozi protesta i izjave radnika sabrani su u izvještaju novinara Aleksandra Novakovića. Izdvajamo ovo zato što ovakvi događaji i svakodnevni problemi građana jesu teme koje zaslužuju da se na dnevnoj osnovi prezentiraju kao udarne vijesti.
SMJENE DIREKTORA: Novinarka Danina Milaković se u Dnevniku prvog marta bavila pitanjem hoće li zbog negativnog poslovanja uslijediti smjene direktora javnih preduzeća u RS-u. I kroz izjave resornih ministara pokazala da zbog stranačkih interesa, u kojima su i direktorske pozicije dio podjele vlasti, isti mogu ostati mirni.
SAMOVOLJA VLASTI: I u ovoj nedjelji novinari Dnevnika ukazivali su na primjere samovolje predstavnika vlasti ili javnih institucija, kao i na praksu da, bez obzira koliko se ozbiljne primjedbe na račun njihovog rada upućuju, oni u pravilu odbijaju stati pred kameru i iste komentarisati. Izdvajamo izvještaj Milana Kovača (Dnevnik, treći mart) o optužbama radnika i čelnih ljudi Saveza sindikata RS povodom nezakonitosti u radu direktora Doma penzionera u Banjaluci.
Izdvojeno
Nedostatak rodne ravnopravnosti pri tituliranju žena konstanta je u dnevnicima. Sve političarke, jednako kao i žene u drugim sferama života, imenuje se u muškom rodu. Kada smo u Dnevniku drugog marta pomislili da je uredništvo odlučilo da takvu praksu prekine, shvatili smo da je riječ samo o čitanju saopštenja Tužilaštva BiH, pa otuda se i v.d. glavne tužiteljice imenuje u rodu kojem pripada.
Ocjena: 6
Komparativna analiza
Sintagma “nosači mikrofona”, a ne novinari, najbolje opisuje autore izvještaja iz dnevnika i RTRS-a i BNTV-a od četvrtog marta. Riječ je o političko-naučnom skupu održanom u Trebinju s kojeg je Narodnoj skupštini RS upućen zahtjev da se Ustavom uredi da ćirilica bude jedino službeno pismo u ovom bh. entitetu. Novinari bi, da su novinari, uputili logično pitanje kako je to moguće, ima li se u vidu da je Ustavom utvrđeno da je RS entitet tri jednakopravna naroda u kojem su jednakopravna i oba pisma, ćirilica i latinica.