RSF pozvao ukrajinske vlasti da ukinu proizvoljna ograničenja novinarima na terenu

Ukrajinski vojnici zaduženi za medije imaju selektivan pristup, proizvoljno odlučujući da povedu lokalnog blogera da posjeti stratešku lokaciju, dok odbijaju povesti izvjestitelje međunarodnih novinskih agencija

RSF pozvao ukrajinske vlasti da ukinu proizvoljna ograničenja novinarima na terenu

Osim što riskiraju svoje živote na prvoj liniji odbrane, oko 9.000 novinara koji prate rat u Ukrajini imaju poteškoća s pristupom određenim mjestima, snimanju ili fotografiranju, a povremeno budu i pritvarani te su Reporteri bez granica (RSF) osudili te zloupotrebe i pozvali ukrajinske vlasti da uklone te prepreke za medije.

– U demokratskoj zemlji rat nije razlog da se ometa rad novinara. Ograničenja povezana s nacionalnom sigurnošću su legitimna, ali moraju biti razmjerna. S obzirom na uplitanje uočeno na terenu, pozivamo ukrajinsku vladu da izda jasne direktive o uvjetima prijavljivanja i da osigura da ih poštuju sve uključene snage – kazala je Jeanne Cavelier, voditeljica RSF-ovog odjela za istočnu Europu i srednju Aziju.

Oko 9.000 domaćih i stranih novinara koji su akreditirani kao ratni izvjestitelji kod ukrajinskih vlasti moraju se obvezati na poštivanje određenih pravila. Ta pravila uključuju neotkrivanje imena ili lokacije odbrambenih snaga, nesnimanje vojnih postrojenja, čekanje nekoliko sati prije nego što se prijavi napad ili bombardiranje, te koordinaciju njihovih kretanja u borbenim zonama s oružanim snagama, itd.

U objavi na Telegramu savjetnik predsjednika Volodimira Zelenskog osvrnuo se na “ogromne rizike” povezane s medijskim izvještavanjem i pozvao na “odgovornost” te naglasio potrebu za “samoregulacijom”.

Ruske oružane snage mogu koristiti informacije objavljene u medijima za izvođenje ciljanih napada, kao što je pokazalo istraživanje Centra za informacijsku otpornost. No, iako nacionalna sigurnost zahtijeva zaštitu strateških informacija, na terenu i dalje postoje neopravdane prepreke proizvodnji pouzdanog i objektivnog izvještavanja.

– Što se tiče fotografiranja na prvoj liniji, uvijek je bilo NE koje je stizalo niotkuda – kazala je za RSF Véronique de Viguerie, francuska fotoreporterka i ratna reporterka koja je nekoliko sedmica pratila rat u Ukrajini. Također je rekla da se osjeća pod pritiskom da ukrajinske vojnike uvijek predstavlja kao žrtve, a ne kao napadače.

– Ukrajinske vlasti vide strane novinare kao prijenosnike uticaja, a ne kao prijenosnike informacija – istaknuo je drugi novinar koji je želio ostati anoniman.

Ponekad se novinare jednostavno ne puštaju na teren. Tako je neko vrijeme bilo u Kharkivu. Novinarima je bilo zabranjeno napuštati grad, bez obzira gdje su željeli ići, rekao je fotograf Oleksandr Brams Institutu za masovne informacije (IMI), partneru RSF-a. To je prepreka s kojom se često susreću, posebno “u trenucima kad se borbe zaoštre”.

U takvim okolnostima, jedini način rada je pratiti ukrajinske oružane snage, ali ukrajinski vojnici  zaduženi za medije imaju zbunjujući selektivan pristup, proizvoljno odlučujući da povedu lokalnog blogera da posjeti stratešku lokaciju, dok odbijaju povesti izvjestitelje međunarodnih novinskih agencija.

Nadalje, nisu svi pripadnici ukrajinskih snaga sigurnosti upoznati su s pravima akreditiranih novinara. Nakon raketnog napada na trgovački centar u jugoistočnom gradu Zaporizhzhia 26. maja, policija je spriječila nekoliko medijskih kuća – uključujući lokalnu stranicu s vijestima 061.ua i 24-satni informativni kanal 5 Kanal – da snime. Zabrana je ukinuta tek nakon žalbe glasnogovorniku regionalne vojne uprave.

Guillaumea Ptacka, novinara francuskog dnevnika Les Echos, nekoliko su puta zatvarali na kontrolnim punktovima volonteri teritorijalne odbrane koji nisu znali da mediji smiju raditi unatoč policijskom satu. Nejasan strah od hapšenja većinu novinara odbija od snimanja prilikom prolaska kroz kontrolne tačke.

“Samoregulacija” koju navodi predsjednički savjetnik ponekad postaje autocenzura – što može ugroziti objektivno izvještavanje o događajima.

Vadym Karpiak, voditelj nacionalnog komercijalnog TV kanala ICTV, kaže da prihvata ovu moralnu zabranu kao “zahtjev povezan s ratom”. Čak i ako dobiva puno informacija iz drugih izvora, on prenosi samo one koje su potvrdile vlasti.

Iako je njezino osoblje poštovalo sva zakonska ograničenja, urednica portala Zhitomir.info Tamara Koval suočena je s optužbama da je otkrila položaje ukrajinske vojske.

Izvor: RSF

About The Author