Policijsko nasilje u Švedskoj: Vlasti pozvane da garantiraju slobodu medija

Proizvoljna hapšenja novinara nisu dostojna zemlje koja je dugoročno rangirana na najvišim mjestima RSF-ovog Svjetskog indeksa slobode medija

Policijsko nasilje u Švedskoj: Vlasti pozvane da garantiraju slobodu medija

Reporteri bez granica (RSF) izrazili su zaprepaštenje nedostatkom znanja švedske policije o pravnoj zaštiti slobode medija, nakon što su četvorica novinara nedavno uhapšena i onemogućen im je rad.

Dana 22. augusta policija u Stockholmu uhapsila je novinara Markusa Jordöa dok je radio na dokumentarcu za švedsku javnu televiziju SVT. On je četvrti novinar u isto toliko mjeseci kojemu je policija u Stockholmu nasilno onemogućila rad.

– Zaprepašten sam jednostavnom činjenicom da se policija tako bezočno umiješala u posao novinara, odbila ga legitimirati, uhapsila ga i oduzela mu opremu. Sudeći prema druga dva slična incidenta u proteklih nekoliko mjeseci, policiji nedostaju znanja o pravima novinara i zaštiti njihovih izvora – rekao je predsjednik RSF-a Švedske Erik Halkjaer.

Proizvoljna hapšenja novinara nisu dostojna zemlje koja je dugoročno rangirana na najvišim mjestima RSF-ovog Svjetskog indeksa slobode medija, kaže voditelj Odjela za Evropsku uniju i Balkan pri RSF-u Pavol Szalai.

– Pozivamo vlasti da ispune međunarodne obaveze Švedske koja mora biti primjer tim prije što sljedećeg januara preuzima šestomjesečno rotirajuće predsjedanje Evropskom unijom – naglasio je Szalai.

Markus Jordö snimao je protest kojim se upozoravalo na klimatske promjene kada je blokirana autocesta južno od Stockholma, a uhapšen je zajedno s aktivistima. Policija mu nije objasnila razloge hapšenja, niti mu je dala priliku da objasni svoju prisutnost.

Nije imao priliku identificirati se kao novinar. Međutim, policija mu je oduzela fotoaparat, telefon i memorijske kartice, što je jasno kršenje švedskog Ustava koji štiti novinarske izvore.

Nakon devet sati provedenih u ćeliji, Markus Jordö je pušten i dobio je nazad svoj fotoaparat, ali je policija zadržala memorijsku karticu više od 24 sata. Optužili su ga za sabotažu, ali je kasnije te sedmice oslobođen krivnje.

Dana 3. juna u Stockholmu se dogodio sličan incident koji je sada predmet krivične istrage švedskog kancelara pravosuđa. Jonas Gratzer koji radi za Getty Images i Noa Söderberg, novinar Flammana i član odbora Švedskog sindikata novinara, bili su prisilno zamoljeni da prestanu izvještavati o protestu povodom klimatske konferencije Stockholm +50, a zatim ih je policija otjerala daleko izvan grada.

Ponovno su tretirani kao klimatski aktivisti o čijim su akcijama izvještavali. Policija im je također oduzela opremu i telefone, držeći ih izvan vidokruga novinara dok ih nisu pustili.

Na sastanku nakon tog incidenta s Erikom Halkjaerom i predsjednicom Švedskog sindikata novinara (SJF) Ulrikom Hyllert, direktor za medije švedske policije Varg Gyllander izrazio je žaljenje. Iako je propustio obećati da novinari više neće biti tretirani na sličan način, uvjeravao je RSF i SJF da je policija upoznata sa zakonima koji se tiču ​​zaštite novinarskih izvora i zakona o slobodi medija.

Međutim, policijski glasnogovornici inzistirali su na tome da su, iako je vrlo teško identificirati novinare na takvim događajima, dali novinarima tokom oba incidenta priliku da se identificiraju. Verziju koju osporavaju trojica uhapšenih novinara. Policija nije komentirala oduzimanje novinarske opreme, telefona i memorijskih kartica.

RSF i SJF podnijeli su žalbu švedskom kancelaru pravosuđa koji se slaže s organizacijama da je policija možda prekršila ustavno pravo na zaštitu novinarskih izvora i da je možda maltretirala novinare. Incident sada istražuje tužilaštvo.

Ova dva ozbiljna prekršaja švedske policije uslijedila su nakon događaja 14. aprila kada je sedam policajaca prisililo novinara koji radi za SVT da prekine snimanje u predgrađu Stockholma. Iako se identificirao novinarskom iskaznicom, policajci su mu oduzeli kameru i natjerali ga da im pokaže snimke koje je snimio. Držali su ga za ruke i odvukli optužujući ga za zločin.

Optužen je da je počinio krivično djelo snimanja u blizini policijske zgrade. Zgrada policije smatra se objektom nacionalne sigurnosti i ne smije se snimati, no prema presudi Vrhovnog suda Švedske iz 2015. godine novinaru koji radi za informativni medij dopušteno je snimati objekte nacionalne sigurnosti sve dok je u informativne svrhe i objavu u medijima.

Nakon pritužbe RSF-a i SJF-a, SVT je u julu podnio pritužbu protiv policije parlamentarnom ombdusmanu zbog cenzure i sprječavanja prikupljanja novinarskog materijala tokom aprilskog incidenta. Policija do 31. oktobra mora objasniti postupanje policijskih službenika. Paralelno, tužilaštvo je pokrenulo istragu protiv sedam policajaca.

Švedska je na 3. mjestu od 180 zemalja u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2022. godinu.

Izvor: RSF

About The Author