Kadira Šakić, Srebreničanka, preživjela žrtva genocida i diplomirana novinarka radi kao jedna od troje zaposlenih Bošnjaka na RTV Srebrenica, a za portal Radiosarajevo.ba ispričala je kako se na poslu suočila sa prijedlogom da ne koristi termin – genocid.
Kako kaže, nije jedina na poslu koja se suočila sa takvim ‘pritiskom’, a njenu objavu na Facebook-u prepravili su tako da je izbačen termin genocid iz naslova teksta o obilježavanju 11. jula. Navela je kako je imala razgovor sa direktorom Bojanom Josipovićem.
– Direktor mi se javio i rekao da pazim šta ću da objavim. Odgovorila sam da stojim iza svojih objava, jer one nikoga ne vrijeđaju. Tek nakon dužeg razgovora odlučio je da mi kaže o kojim je objavama riječ – o objavama sa pojmom genocid – navodi Kadira za Radiosarajevo.ba i dodaje:
– Odgovorila sam da ću nastaviti sa upotrebom termina genocid jer se u Srebrenici desio genocid. Nakon toga sam insistirala da mi se pismenim putem dostavi da ne smijem koristiti taj termin – kazala je.
O ovom degradirajućem postupku novinarka Kadira oglasila se i na svom Facebook profilu:
– Svoj posao radim profesionalno i nikad ama baš nikad neću pristati na ucjenu. Imam svoje dostojanstvo, imam svoj stav i preživjela sam žrtva genocida, sestra ubijenog maloljetnika. Ne dam svoje dostojanstvo po cijenu otkaza – napisala je.
– Koliko god nastojala da budem bez emocija, teško je i sam pomisao na 11. juli. Svako dobro Vam želi preživjela žrtva genocida Kadira Šakić – dodala je.
Podvukla je da je genocid sudski utvrđena činjenica. Iako je direktor i glavni urednik, najavila je da će nastaviti sa upotrebom termina genocid.
O svemu su se oglasili iz Udruženja BH novinari koji su uputili javni protest Bojanu Josipoviću, v.d. direktora RTV Srebrenica, zbog mijenjanja autorske vijesti novinarke Kadire Šakić te cenzurisanja objave vijesti u medijima i na društvenim mrežama u kojoj se spominje genocid nad Bošnjacima Srebrenice.
Novinarka Kadira Šakić je za RTV Srebrenica pripremila i objavila vijest sa naslovom “Konačan program obilježavanja 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima UN zaštićene zone Srebrenica”. Nakon objave ove vijesti na društvenim mrežama, v.d. direktora Bojan Josipović je usmeno sugerisao novinarki da “ne koristi riječ genocid”, te zatražio od uposlenika da izbrišu tu riječ u objavi na društvenim mrežama.
Upravni odbor BH novinara smatra nedopustivim prepravljanje i cenzurisanje autorskih sadržaja novinara u bilo kojem slučaju, pa i prilikom izvještavanja o događajima koji se tiču nedavne ratne prošlosti i zločina o kojima su Haški tribunal i domaće pravosuđe utvrdili relevantne činjenice i donijeli pravosnažne presude.
U ovom konkretnom slučaju, novinarka Kadira Šakić je objavila vijest u kojoj se držala činjenica i presuda Haškog tribunala utvrđenih u slučaju Srebrenice, kao i principa novinarskog kodeksa Regulatorne agencije za komunikacije.
– Zbog svega toga postupak v.d. direktora Josipovića je neprihvatljiv i predstavlja brutalno kršenje prava na slobodan i dostojanstven rad novinarke Šakić, što uključuje i zabranu cenzure i političkog uplitanja u kreiranje medijskih sadržaja – naveli su iz Udruženja.
Pozvali su sve medije u Bosni i Hercegovini, novinare kao i urednike da o komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici izvještavaju tačno i objektivno, sa suosjećanjem, te poštujući dostojanstvo žrtava i njihovih porodica.
Izvora: Radiosarajevo.ba/BHRT