Udruženje BH novinari organiziralo je okupljanje pred Vječnom vatrom u Sarajevu kako bi odalo počast ubijenim kolegicama i kolegama u Pojasu Gaze.
Paljenjem svijeća i minutom šutnje nekoliko desetina novinara odalo je počast kolegama ubijenim u izraelskim napadima na palestinsku enklavu.
Odavanje počasti organizirano je u okviru akcije Međunarodne federacije novinara (IFJ), Nacionalnog sindikata novinara Velike Britanije i Sindikata novinara Palestine koja je u isto vrijeme održana u Briselu.
Generalna sekretarka Udruženja BH novinari Borka Rudić izjavila je da je zločin nad novinarima nedopustiv i da jednako žale za svim kolegama koji su ubijeni tokom izvještavanja iz Pojasa Gaze.
– Iz Bosne i Hercegovine šaljemo poruku da je zločin nad novinarima nedopustiv. Novinarstvo je javno dobro i novinari moraju imati minimum sigurnosnih uvjeta bez obzira da li izvještavaju iz centra Sarajeva danas ili iz ratnog područja Pojasa Gaze – kazala je Rudić.
Dodala je da su se novinari danas osim u Sarajevu, okupili i u Banjoj Luci, Tuzli, Zenici i drugim gradovima.
– Novinari u Bosni i Hercegovini imaju najviše prava da zahtijevaju siguran rad i sankcioniranje onih koji su počinili zločine nad novinarima i drugim medijskim radnicima. U Bosni i Hercegovini je u toku rata ubijeno najmanje 80 novinara, fotoreportera, snimatelja, vozača – svih onih koji su svojim radom doprinosili da se istina o ratu u Bosni i Hercegovini proširi širom svijeta – dodala je.
Za četiri godine rata u Bosni i Hercegovini je ubijeno 80 novinara, a za četiri mjeseca rata u Pojasu Gaze mnogo više, zato je pozvala da se pošalje poruka svima, prije svega među organizacijama da ne smiju bez ikakvih reakcija gledati šta se dešava nad novinarima u Gazi.
– Moraju razraditi svoje taktike, primijeniti pravila međunarodnog humanitarnog prava i zaštiti naše kolegice i kolege koji riskriaju svoje živote pokušavaju pronijeti istinu o onome što se događa u Pojasu Gaze – rekla je Rudić.
Prema podacima koje je objavila Međunarodna federacija novinara, od 7. oktobra 2023. godine do danas, ubijeno je najmanje 99 novinara i novinarki.
– Većinu čine palestinske novinarke i novinari, njih 92. Živote je tokom obavljanja svoga posla izgubilo i četvero izraelskih i troje libanskih kolegica i kolega, za čijim izgubljenim životima jednako žalimo – poručili su BH novinari.
U krugu Radio-televizije Tuzlanskog kantona danas su novinari i medijski radnici odali poštu poginulim kolegicama i kolegama u izraelskoj agresiji na Gazu.
Paljenjem svijeća i učenjem Fatihe novinari iz Tuzlanskog kantona prisjetili su se nevino stradalih kolegica i kolega u Gazi, poručivši kako rat mora što prije stati i kako se mora znati ko je kriv za zločine.
– Od početka rata u Gazi više od 90 kolegica i kolega i drugih medijskih radnika su izgubili život. Izgubili su život u želji i namjeri da izvrše svoj profesionalni zadatak, odnosno da svijetu prenesu šta se zapravo tamo događa. Mnogi su poginuli praktično prilikom snimanja, neki s porodicama. Svjedoci smo da su stradale čitave porodice pojedinih kolega – rekao je predsjednik Udruženja BH novinari Marko Divković.
Divković je naveo kako je u vrijeme rata u BiH poginulo 80 novinara od čega 10 stranih te da je udruženje “BH novinari” dostavilo dokumentaciju Tužilaštvu BiH, jer se ubistvo novinara u ratu kvalificira kao ratni zločin.
U vrijeme agresije na BiH na prvoj linije fronte često je bio kamerman Sejfudin Koprić, koji prati događanja u Gazi gdje se na najsuroviji način ubijaju civili. Prisjetio se koji je njemu najteži zadatak bio u vrijeme agresije na BiH.
– Najteži trenutak je bio 25. maj i Kapija. Tada sam od trenutka pada granate pa do pola pet narednog dana pratio cjelokupnu situaciju, od skupljanja tijela do prevoženja u bolnicu na Gradinu. Bilo je dosta takvih trenutaka – rekao je Koprić.
Novinari i novinarke te medijski radnici sa područja Tuzlanskog kantona solidarisali su se s kolegicama i kolegama u Gazi, ali i svim nevinim ljudima koji su svakodnevno izloženi različitim napadima s nadom da će rat što prije stati.
Izvor: Agencija Anadolija