New York Times se suočava s prvom većom obustavom rada od 1970-ih

Više od 1.100 članova sindikata učestvuje u obustavi rada uključujući i velika novinarska imena

New York Times se suočava s prvom većom obustavom rada od 1970-ih
Foto: sigmund-AQTA5E6mCNU-unsplash

New York Times se suočava s prvom velikom obustavom rada od 1970-ih, nakon što su uposlenici koji su zahtijevali bolje plate i beneficije proglasili 24-satnu obustavu rada. Kompanija je razočarana odlukom, ali je spremna služiti čitateljima “bez smetnji”.

Zastoj dolazi u vrijeme pojačanih radničkih nemira u Sjedinjenim Američkim Državama, dok troškovi života nastavljaju rasti. Članovi sindikata kažu da kompanija može udovoljiti njihovim zahtjevima, iako postoje izazovi u širem smislu poslovanja medija.

– Nevjerovatno smo sretni što radimo za jedno od rijetkih mjesta u medijima, ili štampanim medijima, koja su profitabilna, ali ipak, prijedlozi koje je uprava dala jedva da su bolji od onoga što smo dobili prošli put – rekao je sportski reporter Kevin Draper.

Više od 1.100 članova sindikata učestvuje u 24-satnoj obustavi rada uključujući i velika novinarska imena poput filmskog kritičara AO Scotta. Sindikat je rekao da će ostaviti neke odjele bez gotovo ikoga na poslu – iako će neki odjeli biti manje pogođeni.

Posljednji ugovor ispregovaran je 2017. godine, kada je New York Times još pronalazio put kroz poremećaj izazvan usponom tehnoloških divova poput Googlea, koji su odvukli novac za oglašavanje od tradicionalnih vijesti.

Od tada se kompanija uspješno odmaknula od oglašavanja i prvenstveno se oslanjala na plaćene pretplate. U nedavnom ažuriranju za ulagače, rečeno je da se očekuje daljnji rast prihoda.

Članovi sindikata, koje zastupa NewsGuild iz New Yorka, rekli su da je učinak kompanije i njezina sposobnost da potroši milione na kompenzacije rukovodioca, otkup dionica i dividende – uticao na njihove zahtjeve.

Budući da je prethodni ugovor istekao u martu 2021. godine, dvije strane su u sukobu oko pitanja kao što su početna plaća, povećanje plaća, politika penzionisanja i zdravstvene zaštite te rada na daljinu.

U nedavnim pregovorima kompanija je pristala na veća povećanja plaća nego što je ranije nudila – uključujući tri posto garantiranih povišica u 2023. i 2024. godini i odustala je od prijedloga za ukidanje penzija, između ostalih promjena.

– Naši današnji prijedlozi pokazuju nastojanje u dobroj vjeri da se stvari za pregovaračkim stolom pokrenu. Želimo da nam se NewsGuild pridruži u traženju zajedničkog jezika i postizanju značajnog napretka – kazao je zamjenik glavnog urednika Cliff Levy.

Prijedlog nije zadovoljio sindikat koji predstavlja otprilike 1.400 ljudi, uključujući moderatore komentara, zaštitare i novinare. Rečeno je da se zalažu za osiguravanje početne plaće od 65.000 dolara i povećanja plaća od 5,5 posto u naredne dvije godine i napominju da prijedlozi kompanije nisu uključili sve veće troškove života.

Akcija u New York Timesu dolazi nakon vala radničkog organiziranja u medijskoj industriji, koja se bori s gubicima radnih mjesta, erozijom beneficija i skromnim plaćama.

Oko 6.500 radnika u medijima učlanilo se u sindikate u posljednjih pet godina, rekao je predsjednik NewsGuild-CWA Jon Schleuss. Zaposlenici manjih novina, Fort Worth Star Telegram i Pittsburgh Post Gazette, trenutno su u višesedmičnim štrajkovima.

U međuvremenu se mnoge kompanije još uvijek oslanjaju na oglašavanje i bore s padom za koji se očekuje da će se pogoršati kako ekonomija usporava. Kompanije kao što su novine Gannett, televizijska kuća CNN i online izdanje Buzzfeed objavile su planove za otpuštanje stotina radnika u posljednjim sedmicama.

Izvor: BBC

About The Author