Izmjene Krivičnog zakona o kriminalizaciji klevete stupaju na snagu

Dodik je potpisao ukaz o proglašenju zakona nakon čega je on objavljen u Službenim novinama, a njegova primjena počinje za osam dana

Izmjene Krivičnog zakona o kriminalizaciji klevete stupaju na snagu
Foto: Media.ba

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik potpisao je danas Ukaz o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS-a kojim se kriminalizira kleveta iako je to izazvalo burne reakcije medija, ali i međunarodne zajednice.

– Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Republike Srpske koji je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na Četvrtoj redovnoj sjednici održanoj 20. jula 2023. godine – piše u Ukazu.

Vijeće naroda Republike Srpske je 28. jula 2023. godine obavijestilo Narodnu skupštinu, da navedeni zakon spada u pitanje povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda.

Zajednička komisija NSRS i Vijeća naroda RS-a, na sjednici održanoj 2. augusta 2023. godine u skladu sa Amandmanom LXXVII nije usaglasila navedeni zakon, te je on dostavljen Vijeću za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS.

Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS donijelo je rješenje 8. augusta 2023. godine kojim je utvrđeno da nije prihvatljiv zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda RS za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda čime su se ispunili formalno-pravni uvjeti za donošenje Ukaza.

Navedeno rješenje objavljeno je u Službenom glasniku RS, a izmjene Krivičnog zakona za osam dana stupit će na snagu.

U tekstu zakona klevetom se naziva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi, za šta su predviđene novčane kazne od 1.000 do 3.000 eura. U konačnom prijedlogu zakona, novčane kazne za klevetu su smanjene u odnosu na nacrt u kojem su iznosile i do 60.000 eura.

Veće novčane kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnom skupu.

Narodna skupština RS-a 2001. godine prebacila je klevetu iz krivične u građansku oblast i donijela vlastiti Zakon o zaštiti od klevete RS-u. Odlukom Paddyja Ashdowna, nekadašnjeg visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH i iz Krivičnog zakona Federacije BiH je 2002. godine izbačeno djelo protiv ugleda i časti.

Koristeći Bonnske ovlasti Ured visokog predstavnika (OHR) je, istovremeno, u tom bh. entitetu nametnuo i Zakon o zaštiti od klevete. Na taj način je Bosna i Hercegovina, prije više od 20 godina, postala prva zemlja zapadnog Balkana koja je dekriminalizirala klevetu.

Izvor: federalna.ba/VoA

About The Author