Hapšenja novinara na američkim kampusima

Najmanje četiri novinara su uhapšena tokom izvještavanja o protestima na američkim univerzitetima

Hapšenja novinara na američkim kampusima
Protesti: Ilustracija

Policija je uhapsila četiri novinara, a četvero ih je napala tokom praćenja protesta na univerzitetskim kampusima prošle sedmice. Reporteri bez granica (RSF) osudili su ovaj val hapšenja, krivičnih prijava i nasilja nad novinarima te su pozvale agencije za provođenje zakona i uprave univerziteta da zaštite i poštuju prava svih novinara, uključujući i studentske medije.

Carlos Sanchez je pratio protest protiv izraelskog rata u Gazi na kojem je uhapšeno 56 demonstranata. Iako niko od uhapšenih nije optužen zbog nedostatka razloga, prema uredu državnog tužilaštva okruga Travis, protiv novinara su podnesene dvije prijave za prekršaj.

Prema nalogu za hapšenje pod zakletvom protiv njega, policija tvrdi da je Sanchez “nasrnuo” na državnog policajca “udarivši ga kamerom”. Međutim, video Sanchezova hapšenja pokazuje kako snima proteste i policiju koja ih rastjerava. Carlos je povučen za ruksak i nasilno bačen na tlo gdje je uhapšen.

Isti dan kada je Sanchez optužen, reporterku lokalnih TV stanica KRCR i KAEF Adelmi Ruiz policija je privela 30. aprila dok je izvještavala o protestu protiv izraelskog rata na Kalifornijskom državnom politehničkom univerzitetu Humboldt u gradu Arcata. Puštena je i nije podignuta optužnica.

Dva studenta novinara Dartmouth Collegea također su uhapšena tokom protesta u kampusu njihovog univerziteta dok su se jasno identificirali kao pripadnici medija 1. maja. Dan prije toga, četiri studenta novinara za Daily Bruin napadnuta su dok su se protuprosvjednici sukobljavali s propalestinskim protestom u kampusu UCLA-e. Jedan je hospitaliziran.

– Dok se protesti nastavljaju odvijati u kampusima američkih fakulteta i izvan njih, policija mora poštivati prava novinara da prate te proteste. Ova hapšenja podsjećaju na val kršenja slobode medija koji je zahvatio zemlju 2020. godine tokom protesta „Životi crnaca su važni“, što sugerira da policijske uprave iz tih protesta nisu naučile prave lekcije o Prvom amandmanu – kazao je Clayton Weimers, izvršni direktor RSF za SAD.

Teksaški Odjel za javnu sigurnost rekao je da su policajci odgovorili na univerzitetski protest na zahtjev Univerziteta i teksaškog guvernera Grega Abbotta.

Nedavna serija hapšenja novinara prati trend upotrebe fizičke sile i zastrašivanja policije i zastupnika protiv novinara dok izvještavaju o protestima i policijskim akcijama.

Sjedinjene Američke Države su rangirane na 55. mjestu od 180 zemalja u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu.

Izvor: RSF

About The Author