Povratak ruske propagande u Srbiju suprotan je opredjeljenju o usklađivanju s politikom Evropske unije, poručio je izvjestitelj Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik povodom najave pokretanja programa ruske televizije Russia Today (RT) na srpskom jeziku.
– Djela govore više od riječi. Vidjeti kako se ruska propaganda grandiozno vraća u Srbiju kroz pokretanje Russia Today u suprotnosti je s opredijeljenošću Srbije da radi na usklađivanju s vanjskom politikom EU-a – objavio je slovački europarlamentarac na Twitteru.
Portal Sputnjik objavio je da će ruska državna televizija Russia Today na srpskom jeziku uskoro početi s radom, a da će glavna urednica biti Jelena Milinčić, kćerka urednice ruskog portala Sputnjik Ljubinke Milinčić.
RT, kao medij pod kontrolom Kremlja koji se finansira iz državnog budžeta, ima zabranu emitiranja u Evropskoj uniji od marta 2022. godine. Označen je kao ključan za širenje ruske propagande i na meti je širokog paketa sankcija protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu.
Na društvenim mrežama RT na srpskom ima Telegram nalog “RT Balkan”. Sa gotovo 10.000 pratilaca, objavljuju propagandni sadržaj i izjave ruskih zvaničnika kojima se pravda agresija na Ukrajinu.
Tri mjeseca nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, u maju 2022. godine u Agenciji za privredne registre Srbije registrirana je firma Balkans Media DOO sa sjedištem u Beogradu. Vlasnik je organizacija TV Novosti iz Rusije. Ista ta organizacija navedena je kao vlasnik Russia Today tog medija.
Direktor firme Balkans Media u Beogradu je ruski državljanin Nikolaj Bogačikin, jedan od šefova redakcije u Russia Today. Osnivački kapital firme je oko 10.000 eura, a osnovna djelatnost je proizvodnja i emitiranje televizijskog programa.
Povodom ranijih nezvaničnih najava da će RT otvoriti televiziju u Srbiji, tokom jula 2022. godine oglasila se Evropska unija. Saopćeno je da Brisel očekuje da se Srbija uzdrži od intenziviranja odnosa s Rusijom.
Sankcije ruskim državnim medijima Russia Today i Sputnjik u Evropskoj uniji obuhvataju sva sredstva za prijenos i distribuciju – kablovsku i satelitsku televiziju, televiziju preko interneta (IPTV), njihove internet stranice, aplikacije i naloge na društvenim mrežama. Također, nalozi ovih medija na društvenim mrežama – Twitteru, Facebooku, Youtubeu blokirani su u EU.
Izvor: Radio Slobodna Evropa