Advokati Juliana Assangea i novinari tuže CIA-u zbog špijuniranja

U tužbi se navodi da su CIA i njezin bivši direktor prekršili ustavnu zaštitu SAD-a za povjerljive razgovore

Advokati Juliana Assangea i novinari tuže CIA-u zbog špijuniranja

Advokati osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea tuže američku Centralnu obavještajnu agenciju i njenog bivšeg direktora Mikea Pompea pred Okružnim sudom u New Yorku, tvrdeći da je agencija snimala njihove razgovore i kopirala podatke s njihovih telefona i računara.

Advokati, zajedno s dvojicom novinara koji se pridružuju tužbi, tvrde da je CIA prekršila njihovu ustavnu zaštitu u Sjedinjenim Američkim Državama za povjerljive razgovore s Assangeom, koji je Australac.

U tužbi se navodi da je CIA radila sa zaštitarskom tvrtkom koju je unajmila ambasada Ekvadora u Londonu, gdje je Assange u to vrijeme živio, kako bi špijunirala osnivača WikiLeaksa, njegove advokate, novinare i druge osobe s kojima je razgovarao.

Assange se suočava s izručenjem iz Velike Britanije u SAD, gdje je optužen za kršenje američkog Zakona o špijunaži objavljivanjem američkih vojnih i diplomatskih dosjea 2010. godine u vezi s ratovima u Afganistanu i Iraku.

Robert Boyle, njujorški advokat koji zastupa tužitelje, rekao je da navodno špijuniranje Assangeovih advokata znači da je pravo osnivača WikiLeaksa na pošteno suđenje “sada okaljano, ako ne i uništeno”.

– Trebale bi postojati sankcije, čak i do odbacivanja tih optužbi ili povlačenja zahtjeva za izručenje – rekao je Boyle novinarima.

Tužbu su podnijeli advokati  Margaret Ratner Kunstler i Deborah Hrbek te novinari Charles Glass i John Goetz. Svi su posjetili Assangea dok je živio unutar ekvadorske ambasade u Londonu u kojoj je boravio pod političkim azilom.

U tužbi se kao optuženici navode CIA, bivši direktor CIA-e i bivši američki državni sekretar Mike Pompeo, te zaštitarska kompanija Undercover Global.

U tužbi se navodi da je Undercover Global, koji je imao sigurnosni ugovor s ambasadom, počistio informacije na njihovim elektroničkim uređajima, uključujući komunikaciju s Assangeom i dostavio ih CIA-i.

Osim toga, tvrde da su postavili mikrofone oko ambasade i slao snimke, kao i snimke sa sigurnosnih kamera CIA-i, navodi se u tužbi.

Time je, tvrde advokati, prekršena zaštita privatnosti američkih građana.

Assange čeka odluku o svojoj žalbi na britanski nalog za izručenje SAD-u. Optužbe s kojima se suočava mogle bi donijeti kaznu do 175 godina zatvora.

U tužbi se navodi da, iako je Undercover Global kontrolirao sigurnost u ambasadi, svaki je posjetitelj morao je ostaviti svoje elektroničke uređaje čuvaru prije nego što je vidio Assangea.

– Informacije sadržane na tužiteljevim uređajima su kopirane i, u konačnici, predate CIA-i. Tuženi Pompeo je bio svjestan i odobrio je kopiranje informacija sadržanih na mobilnim elektroničkim uređajima tužitelja i tajno audio praćenje njihovih sastanaka s Assangeom – tvrdi se u tužbi.

Izvor: The Guardian

About The Author