RTRS I BNTV: Šta povezuje Sakiba Mahmuljina i Novaka Đukića

Dvije su teme protekle sedmice dominirale dnevnicima u Republici Srpskoj: liječenje osuđenog generala u Turskoj i zakulisne radnje oko Rudnika „Ljubija“. Svaka ih je televizija obradila u skladu s politikom koju predstavlja

RTRS I BNTV: Šta povezuje Sakiba Mahmuljina i Novaka Đukića

 

RTRS: Licemjerno izvještavanje

  1. – 15. avgust 2022.

DIPLOMATSKE BORBE: Bosanskohercegovačka diplomatija samo se zove bosanskohercegovačka. Način njenog djelovanja slika je ukupnih političkih odnosa u državi u kojoj vladajuće strukture teško i rijetko oko bilo kojeg pitanja postižu konsenzus.

RTRS je u Dnevniku emitovanom devetog avgusta donio izvještaj o demaršu šefice bh. diplomatije upućen ministarstvu vanjskih poslova i ambasadi Izraela povodom njihovog mišljenja o izmjenama izbornog zakonodavstva u našoj zemlji. Iz RS-a su stigle burne reakcije, a jednako je nezadovoljstvo izrazio i zamjenik ministra vanjskih poslova BiH (kadar HDZ-a): ministricu Biseru Turković optužili su da je reagovala samo u ime SDA.

DRUGA STRANA PRIČE: Kada bi Turković bila jedina koja u resoru bh. diplomatije djeluje po vlastitom nahođenju, to bi zaista bio skandal, kako je gledateljima i predstavljen. No ima li se u vidu ponašanje ambasadora iz reda srpskog naroda koji sebe predstavljaju kao ambasadore RS-a, te činjenica da takvo ophođenje od njih zahtijevaju vlasti RS-a, onda ovaj izvještaj smatramo krajnje licemjernim.

SAKIB I NOVAK: Umjesto na izdržavanje osmogodišnje zatvorske kazne, na koju ga je Sud BiH osudio za ratne zločine počinjene u BiH, Sakib Mahmuljin otišao je na liječenje u Tursku. Iz RS-a su uslijedile oštre reakcije, uz komentar da su „spaljene sve nade srpskih žrtava da će odgovorni biti kažnjeni“. Ne sporeći da sva lica osuđena za ratne zločine moraju izrečene kazne odslužiti, ne možemo ne podsjetiti novinare i uredništvo Dnevnika 2 na generala Vojske RS Novaka Đukića, osuđenog za masakr na Tuzlanskoj kapiji, koji već godinama živi u Srbiji kao slobodan čovjek. Ili na Milomira Savčića, visokog oficira VRS-a, koji je po početku sudskog procesa za ratne zločine počinjene u Srebrenici također pobjegao iz BiH. Ali Mahmuljinov slučaj tek je jedan od primjera odnosa vlasti i javnog servisa RS-a prema licima srpske nacionalnosti osuđenim ili optuženim za ratne zločine tokom minulog rata u našoj državi.

NAVIJAČKI KOMENTARI: Samo najstrpljiviji gledatelji mogu u cijelosti pogledati izvještaje Branke Kusmuk. Jer od njenih krajnje politički i navijački obojenih komentara, etiketiranja pojedinaca, političkih stranaka, pa i cijelih naroda, vijest ostaje, ne u drugom, nego trećem planu. O tome smo svjedočili u izvještaju koji se bavio niskim odazivom bh. dijaspore za glasanje na predstojećim izborima. „Veliki trud partija iz Sarajeva propao“, „Razbijen mit o dijaspori koja bi mogla preokrenuti izborne rezultate u RS-u“, nabraja Kusmuk, pa tek na samom kraju izvještaja donosi i podatke.

Izdvojeno

Jedna od tema u bloku vijesti iz svijeta koja je bila u fokusu dnevnika tokom protekle nedjelje je inflacija u državama Evropske unije i SAD-a te recesija koja slijedi. Zanimljiv je nivo „brige“ o tome kako će najsiromašniji slojevi stanovništva u tim državama preživjeti vrijeme koje dolazi. Što se bh. entiteta RS tiče, o tome se ne govori. Jer vlast je u kampanji: 100 maraka pomoći penzionerima, veteranima i mladima ili 100 maraka povećanja plate zaposlenim u javnom sektoru čarobne su riječi i novci se dijele uveliko. Čime će se, poručuju novinari Dnevnika 2, svi problemi riješiti. Kolika je inflacija u BiH, te kako sve veći broj građana ne živi, nego preživljava, gledatelji Dnevnika nemaju priliku vidjeti.

Ocjena: 1

 

BNTV: Rudnik „Ljubija“ i zakulisne igre

  1. – 15. avgust 2022.

NETRANSPARENTNA PRODAJA: Dokapitalizacija Rudnika željezne rude „Ljubija“ bila je ključna tema kojom su se bavili novinari Dnevnika u nedjelji iza nas. Gledatelji su detaljno upoznati s genezom ovog slučaja koji traje od 2017. godine i načinom na koji je vlast Republike Srpske našla modalitet da javno preduzeće privatizira bez saglasnosti Narodne skupštine RS.

Kroz prenošenje komentara s ekonomskih portala i opozicije, ukazano je na kršenje Zakona o privatizaciji, koji zabranjuje prodaju rudnih bogatstava. Otvorena su i pitanja o tome zašto je sa prvobitnih 93 miliona KM, sada vrijednost državnog kapitala smanjena na 50,7 miliona maraka, te zašto je i kako odabran kupac, fantomski američko-kanadski konzorcij, koji nema nikakvog iskustva u rudarenju.

Dokapitalizacija RŽR „Ljubija“ bila je i povod za otvaranje teme o tome zašto ozbiljni investitori zaobilaze Republiku Srpsku. Privrednici i ekonomski eksperti ukazali su na to da nestabilna politička situacija u BiH i pravna nesigurnost odbijaju investitore da svoj novac ulažu na ovom području.

A koliki je nivo pravne nesigurnosti u RS-u, gledatelji su mogli vidjeti po nizu izvještaja o hapšenju lica osumnjičenih za brojna krivična djela u koja su umiješani i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

SLUČAJ ANDREE DORIĆ: Iz Dnevnika emitovanog 12. avgusta izdvajamo temu koja je ponovo otvorila pitanje „zašto mladi bježe iz BiH“. Povod je bio skandal koji je izbio nakon što je članica Socijalističke partije Andrea Dorić javno priznala kako joj je partijska knjižica omogućila da zauzme dvije visoke pozicije u javnom sektoru RS-a. Naime, Dorić je kao članica SP-a prvo imenovana za vršiteljicu dužnosti direktorice JP Putevi RS-a, a potom i na visoku poziciju u APIF-u. Zanimljivo, dok su se na društvenim mrežama redale brojne negativne reakcije, iz Socijalističke partije uslijedila je tek nemušta odbrana neodbranjivog. Slučaj „Dorić“ nije komentarisao ni bilo ko iz Vlade RS, što je samo, ukazali su novinari, dodatan razlog da mladi, obrazovani ljudi odlaze iz BiH, jer nisu spremni da postanu partijski igrači.

Ocjena: 5

 

Komparativna analiza

Fokusiran na rasprodaju čak i prirodnih resursa, na upletenost policije u kriminalne afere te stranačko upošljavanje, BNTV u osvit izborne kampanje javnosti šalje sliku aktuelne vlasti i time radi u korist opozicije. RTRS i dalje ostaje bedem vlasti, otuđen od realnog života i sve tragikomičniji u pokušajima da  podgrijavanjem bajatih nacionalističkih tema i relativiziranjem ili negiranjem realnih ekonomskih problema ubijedi građane da i dalje daju podršku prevashodno SNSD-u, odnosno Miloradu Dodiku.

Plus sedmice

RTRS

Nijedan izvještaj.

BNTV

Tematski obrađeno pitanje dokapitalizacije Rudnika željezne rude „Ljubija“.

Minus sedmice

RTRS

Dokapitalizacija javnih preduzeća termin je kojim se prikriva prodaja državnog kapitala u Republici Srpskoj. Vlada RS-a tako „brani“ prodaju državnog kapitala Rudnika željezne rude „Ljubija“ fantomskom američko-kanadskom konzorciju. Vlada će se dokopati 50,7 miliona KM, koliko je procijenjenih 51 posto vrijednosti kapitala, a RS ostati bez još jednog prirodnog bogatstva. Ova tema otvorena je tek nakon niza reakcija opozicije koja se prodaji RŽR-a usprotivila, a o argumentima koje su iznijeli, gledateljima nije ništa saopšteno.

BNTV

Reagovanje Boračke organizacije RS koja je osudila „nerad Suda BiH, koji je omogućio Sakibu Mahmuljinu, pravosnažno osuđenom za ratne zločine, da napusti BiH“. Jednako kao i RTRS, i BNTV „zaboravlja“ kako su za ratne zločine pravosudno osuđeni Srbi također pobjegli iz BiH i tako izbjegli izdržavanje zatvorske kazne.

 

About The Author