Novinari ne smiju biti kažnjavani zbog obavljanja svojih profesionalnih dužnosti i istražni pritvor ne bi se smio koristi za vršenje nepravednog pritiska na medijske radnike, kazala je predstavnica Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) za slobodu medija Teresa Ribeiro, osudivši praksu sudskog progona novinara u Rusiji.
Ribeiro je istakla da su kontinuirani slučajevi krivičnih i administrativnih tužbi protiv novinara u Rusiji rezultirali daljim padom slobode medija i pristupa informacijama.
– Tokom posljednjih nekoliko sedmica, značajan broj novih slučajeva sudskog progona mi je skrenuo pažnju. Ovi slučajevi se često odnose na navodno ’širenje lažnih informacija o ruskim oružanim snagama‘, što je krivično kažnjivo prema novom zakonu usvojenom nakon ruske invazije na Ukrajinu – podsjetila je.
Bivša producentkinja na prvom ruskom kanalu Marina Ovsjanikova optužena je za „širenje lažnih informacija o ruskim oružanim snagama“ i prijeti joj kazna do deset godina zatvora zbog protesta koji je organizirala ispred Kremlja 15. jula.
– Optužba za širenje ’lažnih informacija’ u vezi sa ruskom invazijom na Ukrajinu se instrumentalizira u svrhu utišavanja glasova neslaganja – navela je Ribeiro.
Administrativne kazne se i dalje koriste za finansijsko potkopovanje medija i novinara, a vlasti su izrekle novčanu kaznu Novoj Gazeti zbog „zloupotrebe slobode medija“ i zaprijetile da će poništiti njenu registraciju kao štampano i digitalno izdanje, prenosi OSCE.
Novinarka Life.ru Aleksandra Bajasitova stavljena je u istražni pritvor i optužena za „iznudu radi sticanja imovine“ i prijeti joj kazna do 15 godina zatvora ukoliko bude osuđena.
– Kršenjem obaveza OSCE-a, ruske vlasti uskraćuju svojim građanima pristup osnovnim informacijama i stvaraju atmosferu straha i represije – zaključila je Ribeiro.
Izvor: N1