NOVINARI U BRČKOM RAZGOVARALI O MEHANIZMIMA ZA ZAŠTITU RADNIH I PROFESIONALNIH PRAVA

Medijski profesionalci u Bosni i Hercegovini trebaju se bolje upoznati sa svojim pravima, obavezama te ograničenjima koja su definisana zakonskim odredbama, kako bi mogli obavljati zadatke na profesionalan način, zaključili su, između ostalog, sudionici radionice o mehanizmima zaštite medijskih profesionalaca koja je danas održana u Brčkom. Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić podsjetila je novinare i […]

NOVINARI U BRČKOM RAZGOVARALI O MEHANIZMIMA ZA ZAŠTITU RADNIH I PROFESIONALNIH PRAVA

Medijski profesionalci u Bosni i Hercegovini trebaju se bolje upoznati sa svojim pravima, obavezama te ograničenjima koja su definisana zakonskim odredbama, kako bi mogli obavljati zadatke na profesionalan način, zaključili su, između ostalog, sudionici radionice o mehanizmima zaštite medijskih profesionalaca koja je danas održana u Brčkom.

Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić podsjetila je novinare i novinarke u Brčkom na set prava koja im garantuju međunarodni i domaći pravni propisi.

“Ta prava uključuju ona koja se tiču slobode izražavanja, pristupa informacijama, kritike javnih procesa i zvaničnika te slobode satire”, rekla je Rudić. Dodala je kako su posebno važna, a istovremeno u praksi zanemarena, pojedinačna prava koja proizilaze iz radnog odnosa, kao i autorska prava te zabrana ekonomskog pritiska na medije i ucjenjivanje novinara.

Novinari u Brčkom istakli su kako su, pored novinara, meta fizičkih napada i prijetnji i snimatelji, fotoreporteri i drugi medijski profesionalci zbog posla koji obavljaju. Pored toga, diskutovalo se i o posljedicama djelovanja online medija koji nisu registrovani i nemaju impressum, te samim tim nemaju obavezu primjenjivati etičke standarde i biti odgovorni prema javnosti.

Sudionici i sudionice radionice ocijenili su upute Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OESS) za policiju u ophođenju s medijima te smjernice za medije u ophođenju s policijom, kao važan osnov za profesionalne odnose između medija i policijskih službi. Istaknuto je da se ove upute uglavnom primjenjuju, izuzev u onim slučajevima kada dođe do miješanja politike, u formi pritisaka na medije i novinare, odnosno pritisaka na policijske i istražne organe.

Zaključeno je da se zaštita prava i slobode novinara može unaprijediti kroz primjenu etičkih i profesionalnih standarda u radu, kao i jačanjem solidarnosti, dijaloga i konstruktivne samokritičnosti unutar profesionalne zajednice.

Radionicu o mehanizmima zaštite novinara i drugih medijskih profesionalaca organizovala je Misija OESS-a u BiH, u saradnji sa Udrugom BH novinari i Vijećem za štampu i online medije u BiH. Radionica je okupila 30 novinara i novinarki iz Brčkog.

bhnovinari.ba

About The Author