Međunarodni napori za podršku novinarima u Ukrajini

Podrška IFJ/EFJ Nacionalnoj uniji novinara Ukrajine (NUJU) omogućila je osnivanje triju centara solidarnosti u gradovima Lavovu, Ivano-Frankivsku i Černivcima

Međunarodni napori za podršku novinarima u Ukrajini
Foto: International Media Support / Ilustracija

Gleb Golovčenko vodi ukrajinsku televizijsku kuću TAK TV u crnomorskom gradu Mikolaivu. U februaru su ruske snage pokušale izvršiti invaziju na grad. Unatoč žestokom bombardiranju, napad je odbijen.

Linija odbrane danas je udaljena jedva deset kilometara, ali Golovčenko je nastavio emitirati – nešto što je, kaže, bilo moguće samo zahvaljujući pomoći Međunarodne federacije novinara i Evropske federacije novinara (IFJ/EFJ).

– Pancirni prsluk koji sam dobio spasio mi je život. Projektile i pucnjavu vidimo svaki dan, tako da svi naši novinari trebaju dodatnu zaštitu. Vidio sam iz prve ruke kako topnička paljba pada tik uz kolege novinare. Da nisu imali sredstva zaštite, moglo je završiti tragično – kazao je.

Golovčenko je bio jedan od nekoliko ukrajinskih novinara i dužnosnika njihovog sindikata koji su se preko Zooma sastali s upravnim odborom EFJ-a. Izvještavali su o utjecaju pomoći koju je IFJ/EFJ pružio kako bi mediji u zemlji funkcionirali.

Sredstva su prikupljena putem namjenskog dijela sigurnosnog fonda IFJ-a, u koji su donirali pridruženi sindikati i pojedinačni novinari iz cijelog svijeta. Iako je odgovor do danas bio značajan, potrebe su previše očite.

Podrška IFJ/EFJ Ukrajinskog sigurnosnog fonda Nacionalnoj uniji novinara Ukrajine (NUJU) omogućila je osnivanje triju centara solidarnosti u gradovima Lavovu, Ivano-Frankivsku i Černivcima.

Ova je mreža nedavno proširena na još tri ureda u Zaporožju, Dnjepru i Kijevu. Svih osiguravaju sigurnosnu opremu (sada ih je opremljeno više od 200), obuku, u nekim slučajevima prostor za rad i pomoć u pronalaženju hitnog smještaja, kada je to potrebno.

Njihove priče daju naslutiti pritisak pod kojim djeluju ukrajinski mediji.

Tetiana Pisareva je TV novinarka iz Mariupolja. Pobjegla je u Lavov kad je njezin rodni grad bio opkoljen, otišavši u žurbi bez svog računara ili druge profesionalne opreme. Sve dok nije dobila pomoć od IFJ/EFJ, svoje je scenarije pripremala ručno.

Maryna Zhyvotkova je reporterka lokalnih novina u Troitskeu, u ukrajinskoj regiji Luhansk – koja je trenutno pod okupacijom Rusije. Jedini način da se dođe do teritorija pod kontrolom Ukrajine je put kroz Rusiju, Latviju, Litvu i Poljsku. Traje tri dana i noći i košta najmanje 350 eura. NUJU je osigurao hitnu finansijsku podršku kako bi to omogućio.

– Uspjela sam otići na teritorij pod kontrolom Ukrajine zahvaljujući podršci sponzora, novinarskoj solidarnosti i NUJU–u. Bez pomoći gotovo je nemoguće napraviti takvo putovanje – istaknula je.

Sergiy Tomilenko, predsjednik NUJU-a, zahvalio je IFJ/EFJ-u i njihovim pridruženim sindikatima na njihovoj solidarnosti i rekao da olakšavaju vitalan protok vijesti i informacija putem pouzdanih izvora. On se nada da će stvoriti namjenski ukrajinski Fond koji bi pružao dugoročnu podršku nakon što započne proces obnove.

Do danas je IFJ/EFJ osigurao 85.130 eura za finansiranje centara i 30.000 eura za obuku o sigurnosti. Daljnjih 20.000 eura otići će Nezavisnom medijskom sindikatu Ukrajine (IMTUU) za finansiranje centra solidarnosti u Lucku. Ovo je finansiranje također omogućilo projektima pristup 500.000 eura od UNESCO-a.

Izvor: EFJ

About The Author