Predstavnici tri stranke koje čine vlast u Federaciji BiH razgovarali su danas s direktorima BHRT-a i FTV-a kako bi pronašli rješenje za adekvatno finansiranje javnog servisa i ponudili rješenje da se uspostavi drugačija raspodjela dijela RTV takse koji RTRS ne uplaćuje, a da RTVFBiH iz federalnog budžeta bude namirena eventualna razlika.
Njihov prijedlog je naišao na odobravanje državnog medija, ali ne i entitetskog koji insistira na tome da za sada stvari ostanu onakve kakve su bile.
Direktor FTV-a Džemal Šabić pak kaže da je zaključak sastanka i njegov prijedlog da direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović potpiše ugovor sa Elektroprivredom, kakav je bio i do sada ili aneks ugovora na tri mjeseca kako bi se naplata takse nastavila, a da u to vrijeme razgovaraju i dogovore bolja rješenja.
Karamehmedović ističe da ne zna šta će biti s platama radnika s obzirom na to da je s računa za struju u januaru uklonjena stavka o uplati RTV takse, no saglasan je s prijedlogom takozvane Trojke.
– BHRT je predložio jednu pravedniju i zakonitiju raspodjelu takse koja se prikupi u FBiH putem računa Elektroprivrede BiH u narednom periodu. Nažalost, danas je generalni direktor FTV-a insistirao na tome da stvari ostanu onakve kakve jesu, a to za BHRT nažalost nije prihvatljivo jer nas je ovaj način naplate takse i nezakonitog zadržavanja sredstava koja pripadaju RTRS-u doveo u situaciju da smo ostali bez ikakvog finansiranja – kazao je Karamehmedović.
Iskoristio je priliku i da još jednom ukaže na nezakonitost trenutne uprave FTV-a s obzirom na to da su u tehničkom mandatu već deceniju.
– Moram još jednom da postavim pitanje legaliteta uprave FTV-a u posljednjih 10 godina jer je poznato da je i posljednjem članu UO Goranu Samardžiću i direktoru Džemalu Šabiću istekao mandat 2013. godine i nikada nije produžen u relevantnim zakonodavnim tijelima ove zemlje”, ponovio je Karamehmedović.
Govoreći o problemu sa RTRS-om, ističe da je svaka KM koju duguje taj entitetski servis utužena i da čekaju presudu. Podsjećajući na dug FTV-a prema BHRT-u ističe da je do toga došlo zbog nepoštivanja zakona.
– FTV je u posljednjih šest godina nezakonito zadržao 20 milion KM, tražili smo pravedniju raspodjelu, ali to nažalost nije bio slučaj, ja sam spreman da podnesem sve posljedice eventualnih grešaka, sigurno ih je i bilo, ali ovu situaciju u kojoj se našao BHRT nije izazvao naš menadžment nego jer se ne poštuje zakon koji je usvojen 2005. godine u parlamentu – poručio je on.
S tim se ne slaže Šabić koji tvrdi da rukovodstvo BHRT-a manipulira informacijama.
– Vrlo poštujemo javne servise, barem mi u RTV FBiH i namjeru aktuelnog saziva u FBiH i na državnom nivou da pokuša riješiti probleme javnog servisa sa sjedištem u Sarajevu. Dobro je da se razgovara – kazao je Šabić.
Istakao je da je RTV FBiH redovno uplaćivala i RTV taksu i korištenje resursa u zgradi BHRT-a, dodajući da oni BHRT-u niti jednu marku nisu dužni, istaknuvši da menadžment BHRT-a razvlačenjem potpisa ugovora koristi radnike kao taoce, i BHRT-a i RTV FBiH.
Predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković podvukao je nakon sastanka da nikada nije došlo do formiranja koorporacije, što zakon predviđa, a tu je i činjenica da je tadašnje Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) prebacio proces (tužbu BHRT-a protiv RTRS-a zbog dugova) u Banja Luku.
Predsjednik Naše stranke BiH Edin Forto smatra da su problemi počeli kad je RTRS izašao iz sporazuma i prestao plaćati svoj dio RTV takse 2017. godine što je sada na sudu, a mišljenja je da je izlaz iz situacije novi zakon koji će se primjenjivati na teritoriji cijele države i koji će svi poštovati.
Izvor: Klix