Udar na radnička i novinarska prava u Argentini

Javni mediji bit će pretvoreni u javna dionička društva kako bi se olakšao proces privatizacije

Udar na radnička i novinarska prava u Argentini
Foto: Argentina's President Javier Milei REUTERS/Tomas Cuesta//File Photo

Stotine zakona izmijenjeno je ili ukinuto nakon predsjedničke uredbe koja izravno utječe na prava koja je izborila argentinska radnička klasa. Izmjene kojima se želi deregulirati ekonomija napadaju temelje Zakona o ugovorima o radu koji je središnja regulativa radnih odnosa.

Izmjenjuju se naknade za otkaze bez razloga, smanjuju se porodiljni dopusti, produžuje se probni rad, oslobađaju se kazni poslodavci koji ne prijave svoje radnike.

Jako je ograničeno i pravo na štrajk, s obzirom na to da se ovom uredbom onemogućuje paraliziranje proizvodnje pojedinih sektora, uključujući radio i televizijske stanice. Također je omogućeno otpuštanje bez obrazloženja onih radnika koji sudjeluju u blokadama objekata poduzeća u okviru mjera sindikalne prisile.

Državne kompanije, uključujući javne medije, bit će pretvorene u javna dionička društva kako bi se olakšao proces privatizacije, što utječe na pravo na informiranje. U tom smislu mijenja se i Zakon o audiovizualnim komunikacijskim uslugama, kojim se deregulira dodjela dozvola u korist medijske koncentracije.

Argentinska federacija novinarskih radnika (FATPREN) navela je da će poduzeti potrebne mjere za odbranu prava novinarskih radnika, javnih medija i prava na komunikaciju.

– Promovirat ćemo i biti aktivan dio inicijativa koje je razvio radnički pokret, sazvan od Opće konfederacije rada i Centralne radničke skupine Argentine, kako bi se odbacio ovaj predsjednički dekret koji podriva radne odnose – navodi organizacija koja predstavlja novinarske djelatnike u cijeloj zemlji.

Carla Gaudensi, generalna sekretarka FATPREN-a, osvrnula se na ovaj napad i izjavila da je organizacija “u stanju pripravnosti i mobilizacije zajedno sa svim medijskim sindikatima u zemlji”.

– Koordinirati ćemo sa sindikalnim centralama i argentinskim radničkim pokretom kako bismo se oduprli ovom napadu na prava radnika – zaključila je.

Međunarodna federacija novinara osudila je ovaj napad na radničku klasu, koja je pogođena ne samo izmjenama zakona koji reguliraju radne odnose već i utjecajem koji će ekonomske mjere koje su također uključene imati na kupovnu moć radnika.

Izvor: IFJ

About The Author