Sve veći trend kršenja ljudskih prava na globalnom nivou

Godišnji izvještaj Human Rights Watcha naglašava dvostruke standarde političara i ‘transakcijsku diplomatiju’ tokom eskalacije krize

Sve veći trend kršenja ljudskih prava na globalnom nivou

Sve je veći broj zabilježenih slučajeva kršenja ljudskih prava širom svijeta jer čelnici država izbjegavaju obaveze poštivanja međunarodnog prava, navedeno je u godišnjem izvještaju Human Rights Watcha (HRW).

HRW upozorava na eskalaciju kriza ljudskih prava širom svijeta, s porastom ratnih zločina, potiskivanja branitelja ljudskih prava, a vlade napadaju i potkopavaju univerzalna načela i zakone ljudskih prava.

Izvještaj naglašava sve veće nepoštivanje političkih vođa međunarodnih zakona o ljudskim pravima. Izvještaj kaže da su “selektivni bijes vlade i transakcijska diplomatija” te dvostruki standardi u priznavanju međunarodnih zakona o ljudskim pravima doveli u opasnost nebrojene živote.

– Postoji uporan napad na ljudska prava koji se širi svijetom dok se vlade odriču svojih zakonskih obaveza o ljudskim pravima radi kratkoročnih političkih dobitaka i nastojanja da učvrste vlast – kazala je izvršna direktorica HRW-a Tirana Hassan.

Također, dodaje, postoji zabrinjavajući trend dvostrukih standarda koji nije ograničen na eklatantan primjer sukoba Izraela i Hamasa. Prisutna je i šutnja o zločinima kineske vlade protiv čovječnosti, ratnih zločina u Ukrajini, o navodnim američkim zlostavljanjima u Afganistanu.

– Ovo vrlo jasno šalje poruku da se zakoni o ljudskim pravima mogu selektivno primjenjivati na različite grupe ljudi i uništavaju institucije stvorene da ih podržavaju – kazala je.

U Afganistanu su prava žena i dalje gušili talibani, a svijet nije uspio djelovati i spriječiti široka i užasna zlostavljanja civila u Sudanu, posebno u Darfuru.

Američki saveznici, uključujući Saudijsku Arabiju, Indiju i Egipat, nastavljaju nekažnjeno kršiti ljudska prava vlastitog naroda, a Evropska unija nastavila je potiskivati tražitelje azila i izbjeglice te je sklopila dogovore s Libijom i Turskom o vraćanju migranata koji pokušavaju doći do Evrope.

Sukobi u Demokratskoj Republici Kongo donijeli brojna kršenja ljudskih prava, uključujući ubistva, silovanja, pljačke i spaljivanje domova.

– U godini kada ćemo vidjeti kako pola svijeta izlazi na izbore, ovo je snažan poziv na akciju kako bismo zaštitili naše institucije za ljudska prava i kako bismo političke vođe natjerali da poštuju međunarodne obaveze i podržavaju i štite ljudska prava – kazala je Hassan.

Ono što je vidljivo od Vijetnama do El Salvadora je da je prva stvar koju represivne vlade čine je korištenje državne sigurnosti ili porodičnih vrijednosti za olakšavanje represije LGBTQ+ zajednice, prava žena i izbjeglica.

– Nakon ovoga, vidimo napade na pravosudne sisteme i sudove što postaje brzi silazni trend prema autoritarizmu – pojasnila je Hassan.

Izvještaj također oštro osuđuje vladu Ujedinjenog Kraljevstva koja je, kako kažu, imala tužnu godinu za ljudska prava, zabranjujući pravo na proteste i onemogućavanje traženje azila.

Izvor: The Guardian

About The Author