Saudijski prijestolonasljednik u Parizu

Najmanje 27 novinara, uključujući medijske profesionalce, blogere i TV komentatore, i dalje je zatvoreno u Saudijskoj Arabiji

Saudijski prijestolonasljednik u Parizu

Reporteri bez granica (RSF) podsjećaju francuskog predsjednika da saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, s kojim se sastao u Parizu, trenutno drži u pritvoru najmanje 27 novinara i blogera te da je osumnjičen da je naredio ubistvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija.

– Četiri godine nakon ubistva novinara Jamala Khashoggija, reintegracija Mohammeda bin Salmana u međunarodne odnose ne može dogoditi nauštrb istine i pravde – rekao je generalni sekretar RSF-a Christophe Deloire.

RSF je zatražio od francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da posreduje kod Mohammeda bin Salmana i izvrši pritisak za oslobađanje 27 novinara koji su trenutno zatočeni u Saudijskoj Arabiji.

Monarhija također sada mora dopustiti blogeru Raifu Badawiju da napusti zemlju u kojoj je služio desetogodišnju zatvorsku kaznu i sada je podvrgnut desetogodišnjoj zabrani međunarodnog putovanja iako mu porodica živi u Kanadi.

Svaki od sastanaka s prijestolonasljednikom sa stranim čelnicima – Recepom Tayyipom Erdoganom u Turskoj 22. juna i Joeom Bidenom u Rijadu 16. juna – pokreće pitanje nekažnjivosti oko Khashoggijevog ubistva u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra 2018. godine.

Kolumnist Washington Posta, Khashoggi je pozvao princa prijestolonasljednika da svojoj zemlji vrati “dostojanstvo” okončanjem “okrutnog rata” u Jemenu i kritizirao je val hapšenja koji je uslijedio nakon imenovanja Mohammeda bin Salmana za princa prijestolonasljednika.

Dva izvještaja, jedno posebne izvjestiteljice Ujedinjenih nacija Agnès Callamard i izvještaj CIA-e zaključuju da je Mohammed bin Salman umiješan u ubistvo novinara.

Tokom Bidenove posjeta sredinom jula, Mohammed bin Salman je rekao da je slučaj Khashoggi zaključen. Saudijsko suđenje onima koji se smatraju odgovornima, održano iza zatvorenih vrata od početka do kraja, završilo je u septembru 2020. godine i rezultiralo je osudama osam osoba na kazne od tri do 20 godina zatvora.

Turska je svoj slučaj protiv Khashoggijevih navodnih ubica prebacila saudijskom pravosuđu u aprilu ove godine, ali saudijske vlasti od tada nisu ništa poduzele.

Slučaj blogera Raifa Badawija i dalje privlači veliku međunarodnu pažnju. Pušten je iz zatvora u martu nakon što je odslužio desetogodišnju zatvorsku kaznu pod optužbom za “vrijeđanje islama”, ali mu je sada zabranjeno napuštanje zemlje deset godina. Njegova supruga i djeca, koji žive u Kanadi, više su puta tražili da mu se dopusti da im se tamo pridruži.

Najmanje 27 novinara, uključujući medijske profesionalce, blogere i TV komentatore, i dalje je zatvoreno u Saudijskoj Arabiji. Većina njih nije službeno optužena niti im je suđeno.

Zajednička karakteristika je da su pozvali na raspravu o saudijskom društvu u vrijeme kada je Mohammed bin Salman krenuo u niz reformi koje su pobudile nadu i navele mnoge da pomisle da će planovi ambicioznog princa rezultirati većom otvorenošću.

Posljednji novinar koji je oslobođen bio je Nazeer Al-Majed, koji je pušten 22. jula nakon što je odslužio sedmogodišnju zatvorsku kaznu. Ali još najmanje dvojica osuđena su u proteklih godinu dana – Ali Aboluhom, jemenski novinar osuđen na 15 godina zatvora u oktobru 2021. godine i Ahmed Ali Abdulgadir, sudanski novinar osuđen na četiri godine zatvora u junu 2021. godine zbog “vrijeđanja državnih institucija”.

Kao rezultat valova hapšenja novinara koji su se dogodili od imenovanja Mohammeda bin Salmana prijestolonasljednikom 2017. godine, on je na RSF-ovom popisu predatora slobode medija.

Izvor: RSF

About The Author