Propalestinski aktivisti ogorčeni ažuriranjem Instagrama koje ograničava politički sadržaj

Žele da objavljujemo slike planina, praznika, prekrasnih portreta, cvijeća i svega. Misle da imamo previše Palestine, Konga, migranata, suvereniteta, domorodačkog pokreta, ekološke pravde i sadržaja povezanog s rasizmom

Propalestinski aktivisti ogorčeni ažuriranjem Instagrama koje ograničava politički sadržaj
Foto: sara-kurfess-6lcT2kRPvnI-unsplash

 

Ažuriranje Instagrama koje automatski ograničava količinu političkog sadržaja koji se pojavljuje u feedovima korisnika izazvalo je val nezadovoljstva korisnika društvenih medija i aktivista, uključujući propalestinske aktiviste koji optužuju platformu za cenzuru.

Postavka za “politički sadržaj” dodana je aplikaciji, koja je u vlasništvu Mete, očito bez obavijesti korisnika o promjeni. Postavka je prema zadanim postavkama prebačena na “ograniči”, iako korisnici to mogu ručno promijeniti na “ne ograničavaj”.

Promjena utječe na objave u kojima se “vjerovatno spominju vlade, izbori ili društvene teme koje utječu na veliku grupu ljudi i/ili društvo u cjelini”, stoji u uputama.

Također će utjecati na “prijedloge u Explore, Reels, preporuke feedova i predložene korisnike”, kao i na Instagramovu sestrinsku aplikaciju, Threads, dodaje se.

Korisnici koji optužuju Instagram za aktivnu cenzuru otišli su na X, bivši Twitter, kako bi izrazili bijes, a mnogi su bili iznenađeni nakon što su primijetili novonametnuta ograničenja na njihov feed.

Jedan je korisnik izjavio: “Žele da objavljujemo slike planina, praznika, prekrasnih portreta, cvijeća i svega. Misle da imamo previše Palestine, Konga, migranata, suvereniteta, domorodačkog pokreta, ekološke pravde i sadržaja povezanog s rasizmom”.

Mnogi aktivistički pokreti koriste platforme društvenih medija, uključujući Instagram, za širenje informacija, organiziranje protesta i druge oblike mobilizacije.

Od početka izraelskog napada na pojas Gaze nakon napada koji je predvodio Hamas 7. oktobra, objave palestinskih novinara i građana na terenu na društvenim mrežama postale su ključni izvori informacija, jer je izraelska vlada zabranila međunarodnim medijima ulazak u pojas Gaze.

Palestinci se također koriste društvenim mrežama za poziv u pomoć ili dobivanje vijesti o svojim voljenima usred čestih prekida telekomunikacija koje je nametnuo Izrael na području pod opsadom.

U decembru je Human Rights Watch (HRW) u izvještaju naveo da Meta, koja upravlja Instagramom i Facebookom, sistemski cenzurira sadržaj o Palestini na njihovim društvenim mrežama.

– Društveni mediji bitna su platforma za ljude da svjedoče i govore protiv zlostavljanja, dok Metina cenzura pridonosi brisanju patnje Palestinaca – rekla je Deborah Brown, vršiteljica dužnosti direktorice za tehnologiju i ljudska prava u HRW-u.

U februaru je Instagram rekao u izjavi da će prestati “proaktivno preporučivati” politički sadržaj s računa koje korisnici ne prate, proširujući ovo pravilo na Threads, što je u to vrijeme izazvalo zabrinutost da će neproporcionalno utjecati na pokrete za ljudska prava i ranjive zajednice.

Mnogi korisnici društvenih medija optužili su Instagram za ograničavanje političkog diskursa u godini kada se održavaju ključni izbori u Sjedinjenim Državama i drugim zemljama, što potencijalno utječe na politički doseg u pokušaju informiranja birača.

To je također potaknulo optužbe za “shadowbanning”, u kojem se sadržaj korisnika sprječava da se pojavi na feedu pratitelja bez njihova znanja.

Jedan korisnik upitao je: “Jesu li Palestinci politički? Ko donosi te odluke? Ko ima koristi, a ko se suočava s posljedicama? Tokom izborne godine, tokom humanitarne krize, tokom krize cenzure…čudno – napisao je.

Izvor: Middle East Eye

About The Author