Napadi na novinare tokom protesta u Srbiji

Pokret Ekološki ustanak pokušava spriječiti projekt eksploatacije litijuma u zapadnoj Srbiji

Napadi na novinare tokom protesta u Srbiji

Stotine ljudi u subotu su okupile na poslijepodnevnim protestima širom Srbije protiv projekta eksploatacije litijuma u zapadnoj Srbiji i blokirale promet na lokacijama u Beogradu i drugim gradovima.

Protesti su bili zakazani u najmanje 52 grada širom Srbije u 14 sati, kao i blokade saobraćajnica kojima pokret Ekološki ustanak pokušava spriječiti projekt eksploatacije litija korporacije “Rio Tinto”.

Uoči i tokom protesta građana, novinari širom Srbije zastrašivani su, napadani ili ometani dok su izvještavali.

Na vratima doma Dejana Dimića i Milene Dimić, urednika i novinarke redakcije Vranje News, pojavili su se pripadnici vranjske policije. Novinarku su upozorili da se ne pojavljuje na protestu i da „ukoliko ne posluša savjet može dobiti krivičnu prijavu”.

Milenu Dimić su i prošle subote, nakon protesta, pozvali na informativni razgovor, a potom je pustili kući uz izvinjenje i obrazloženje da je u policiju pozvana greškom.

Jagodinska policija upozorila je Gorana Jevremovića, urednika portala Central Media, da ne ide na blokadu puteva, dodavši da „imaju ovlaštenja da ga upozore da danas poštuje javni red i mir“.

Jevremović je za N1 kazao da su policajci njegovu saradnicu nazvali „kolovođom” blokade puta Kragujevac-Jagodina prošle subote, i ovog vikenda uznemiravali njenu majku, ulazili joj u stan, koristili fiksni telefon. Prošle subote, dodaje Jevremović, njega i kolegicu su legitimirali, nakon čega su dobili i prekršajni nalog, iako su radili novinarski posao.

Na Twitter profilu Centra za istraživačko novinarstvo (CINS), objavljen je snimak na kojem se vidi kako je jedan čovjek pokušao spriječiti CINS-ovog novinara da snima dešavanja na protestu.

Novinara FoNet-a Davora Lukača napali su nepoznati muškarci tokom izvještavanja s protesta na Novom Beogradu. Lukač je rekao da je fotografirao nekoliko nepropisno parkiranih automobila, kada su petorica muškaraca skočila na njega i počela da ga guraju. Jedan od njih spriječio je da ga pretuku, rekavši im da stanu, jer „će se vidjeti kada ga udare“.

Jedan snimatelj povrijeđen je, tokom protesta na Mostu slobode u Novom Sadu, javio je portal 021. Snimatelj je povrijeđen nakon što su „navijači i provokatori gađali građane kamenicama” i koristili biber sprej.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozvali su pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) da omoguće rad novinarima i novinarkama koji izvještavaju o protestima i blokadama ulica.

Ukoliko u toku protesta ili nakon toga doživite bilo kakav incident, pozvali su ih da to bez odlaganja prijavite udruženjima.

Izvor: Cenzolovka

About The Author