Nakon policijske akcije u petak navečer, uredi lista jučer su otvoreni, uz jako policijsko osiguranje i bez glavnog urednika, koji je dobio otkaz.
Podsjetimo, turska policija je u dva navrata suzavcima i gumenim mecima rastjerivala oko 2.000 prosvjednika koji su se okupili ispred redakcije najvećih novina u zemlji nakon što su ih turske vlasti stavile pod svoj nadzor.
Akcija je uslijedila nakon što je sud u Istanbulu donio odluku da se imenuje privremena uprava grupacije Zaman, koja uz dnevni list Zaman posjeduje i list na engleskom Today's Zaman i novinsku agenciju Cihan, te koju smatraju bliskom imamu Fethullahu Guelenu.
Guelen, kojeg vlada optužuje za pokušaj državnog udara, bivši je Erdoganov saveznik koji se prometnuo u njegova najljućeg protivnika nakon korupcijske afere koja je krajem 2013. privukla veliku pozornost javnosti i kompromitirala državni vrh.
Odluka o preuzimanju grupacije donesena na zahtjev tužitelja koji istražuje Guelenov vjerski pokret pod optužbom za terorizam, javili su turski mediji.
Policija je zauzela prostorije lista Zaman nakon što je suzavcem i vodenim topovima rastjerala stotine ljudi koji su se okupili ispred sjedišta lista u Istanbulu.
Turske vlasti preuzele su u zadnje vrijeme nadzor nad nekoliko kritičnih medija, uključujući novine i televizijske postaje navodno povezane s Gulenom. Ljevičarski mediji također su izloženi restrikcijama.
Erdogan unatoč tome smatra da Turska ima najslobodnije medije na svijetu.
Europska unija izrazila je svoju iskrenu zabrinutost za medijsku slobodu u Turskoj, pošto su vlasti stavile pod nadzor oporbeni dnevnik Zaman, što je najnoviji primjer sve jačeg progona medija.
Slučaj s listom Zaman događa se dva dana prije susreta na vrhu EU-Turska o migrantskoj krizi na kojemu se Ankara nada ubrzanju postupka pristupanja EU-u, u zamjenu za njezine napore na zaustavljanju vala izbjeglica koji ilegalno odlaze s njezine obale.