Prema novoj politici, hongkonška policija prestat će priznavati medijske akreditaciju koju su izdali lokalni mediji ili novinarska udruženja, osim ako ta organizacija nije registrirana u hongkonškom Odjelu za informacijske usluge.
Međunarodna federacija novinara (IFJ) saopćila je da taj potez agresivno podriva slobodu i nezavisnost medija u Hong Kongu i zahtijeva hitno ukidanje te odluke.
U pismu upućenom medijskim organizacijama 22. septembra, glavni nadzornik podružnice za odnose s javnošću hongkonške policije Kenneth Kwok iznio je amandmane na definiciju “predstavnik medija”.
Nova politika stupa na snagu danas, a policija opravdava ograničenja kao sredstvo za kontrolu različitih aktivnosti i “lažnih novinara”. Oni također tvrde da nove mjere pružaju “objektivnu” definiciju “novinara”.
Promjena politike predstavlja još jedan napad na nezavisnost medija u Hong Kongu i uslijedio je više od godinu dana od policijskog nasilja tokom kontinuiranih pro-demokratskih protesta i pogoršanja slobode govora te nametanja kontroverznog sigurnosnog zakona vlasti u Pekingu.
Taj su potez oštro osudili medijski sindikati koji tvrde da bi time novinarima moglo biti zabranjeno praćenje policijskih događaja, brifinga za novinare i protesta. Prema toj politici, policija će prepoznavati samo “međunarodno priznate i renomirane” strane medije.
Predsjednik Udruženja novinara Hong Konga (HKJA) Chris Yeung izrazio je razočarenje promjenom politike i dodaje da policija nije konsultirala medijske sindikate prilikom donošenja odluke.
Yeung je rekao da ne razumije zašto novinarske kartice HKJA više nisu prepoznate, budući da Udruženje nije zaprimilo nikakve pritužbe.
HKJA se pridružio osam hongkonških sindikata medija koji traže ukidanje te politike.
– Zahtijevamo od policije da ukine izmjenu odluke ili ćemo odgovoriti poduzimanjem svih mogućih i potrebnih mjera – navodi se u zajedničkom saopćenju.
Medijski radnici ili novinari u Hong Kongu prethodno su trebali imati iskaznicu koju izdaju pojedine medijske kuće, kao i one koje izdaje HKJA ili Hong Kong Press Photographers Association.
Iz IFJ-a je rečeno da je u pitanju još jedna mjera državne kontrole koja se kosi sa slobodom medija i pokazuje pretjerano prekoračenje vlasti nad novinarima i medijskim djelatnicima u Hong Kongu u pokušaju da kontroliraju medijske izvještaje.
– IFJ se snažno protivi bilo kojem potezu ograničenja pristupa novinarima i sužavanju definicije novinara prema nalogu policije koja nema mogućnost donijeti takvu odluku bez savjetovanja s novinarima – stav je ove međunarodne organizacije.