Od početka rata u Gazi novinari i medijski djelatnici bili su posebno na meti. Novinarke su platile posebno visoku cijenu kao žene, novinarke i majke. Na Međunarodni dan žena, Vijeće za ravnopravnost spolova Međunarodne federacije novinara (IFJ) i sve članice IFJ-a odali su počast hrabrosti novinarki u Gazi.
Dok je izraelska kopnena invazija gurala civile južno od Gaze, novinari i medijski djelatnici nastavili su dokumentirati situaciju, istovremeno pokrivajući užasne scene i živeći rat, riskirajući svoje živote i pokušavajući preživjeti. Humanitarna situacija je postala katastrofalna i sveprisutna opasnost od gladi.
Trinaest novinarki ubijeno je u Gazi od 7. oktobra. Drugi su svakodnevno izloženi nedostatku sigurnosti i zaštite. Raseljeni, žive u skloništima sa svojim porodicama, bore se da svojoj djeci pruže sigurnost i zaštitu, strahujući za svoje živote. Nedostatak privatnosti, loši zdravstveni i sanitarni uvjeti uključujući i nedostatak higijenskih uložaka, postali su svakodnevni izazovi za novinarke.
– Ipak, nastavljamo izvještavati o istini, ali prevladavanje tjeskobe i stresa je izazovno. Mislimo na svoju porodicu, na zračne napade u njihovoj okolini. I moja porodica brine za mene. Svaki put kad se opraštam od svoje djece, kažu mi da ne idem jer čuju avione – kazala je kaže Baida Mu’ammar s Palestinske TV.
– Ništa nije jednako snazi palestinskog novinara koji se jednim okom suočava sa smrću, a drugim izvještava istinu. Preplavio me osjećaj razočaranja kada sam odlučila napustiti Gazu. Bila sam prisiljena otići zbog nedostatka zaštite i sigurnosti za novinarke za vrijeme rata – kazala je IFJ Gender Council Amal Toman koja je napustila Gazu prije dva mjeseca.
Kaže da ne može zaboraviti kako je izvještavala o ratu, ostavljajući svoju gladnu djecu i bolesnu staru majku i zato je odlučila napustiti voljenu Gazu kako bih zaštitila ono što je ostalo od njene porodice.
– Rad žena novinara u Gazi je ključan u privlačenju globalne pažnje na situaciju i pruža drugu perspektivu na rat. Zato 8. marta IFJ odaje počast hrabrosti novinarki u Gazi, pohvaljuju ih za njihov rad u izvještavanju o ratu u takvim okolnostima i pozivaju sve borce da proglase prekid vatre u Gazi – kazala je predsjednica Vijeća za rodna pitanja IFJ-a Maria Angeles Samperio.
Kad je rat počeo, izraelska vlada blokirala je pristup civila enklavi, a novinari u Gazi bili su jedini koji su svjedočili i dokumentirali zločine koji su se događali. Izraelska zabrana medija ne samo da sprječava međunarodne medije da rade svoj posao i vrši dodatni pritisak na lokalne novinare, nego također uskraćuje javnosti pravo na slobodu izražavanja.
IFJ je pozvao stoga i Međunarodni krivični sud (ICC) da pruži prioritet istrazi slučaja Shireen Abu Akleh, kao i drugih palestinskih novinara koje je ubila izraelska vojska. Mnoge od njih bile su novinarke.
Izvor: IFJ