Novinarke su dobile pet od devet najdužih kazni izrečenih novinarima

Progon novinarki se intenzivira kako novinarstvo sve više utjelovljuju žene

Novinarke su dobile pet od devet najdužih kazni izrečenih novinarima

Na Međunarodni dan žena, Reporteri bez granica (RSF) upozorili su na dužinu kazni koje su dobile novinarke, ističući da, iako su 12,7 posto trenutno zatvorenih novinara u svijetu žene (69 žena, 474 muškarca), žene su dobile pet od devet najdužih kazni izrečenih novinarima od početka 2023. godine.

Ovih pet novinarki, ikonskih figura u Bjelorusiji, Mijanmaru i Burundiju, dobile su zatvorske kazne u rasponu od 10 godina do doživotne robije.

– Iako su u manjini među zatvorenim novinarima, novinarke su dobile 55 posto najdužih kazni izrečenih medijskim profesionalcima od januara 2023. godine. Nikada toliko novinarki nije tako oštro kažnjeno u posljednjih pet godina – navode iz RSF-a.

Tri od pet najdužih kazni novinarkama dobile su Maryna Zolatava, Liudmila Chekina i Valeriya Kastsiuhova u Bjelorusiji, dok je Mijanmar izrekao najdužu od svih, doživotnu kaznu koju je dobila Shin Daewe.

Ove dvije zemlje također strogo kažnjavaju žene koje se usude braniti slobodu izvještavanja. U januaru 2023. godine radijska voditeljica Floriane Irangabiye postala je prva novinarka koja je u Burundiju osuđena na desetogodišnju kaznu.

– Progon novinarki bez presedana posljedica je činjenice da su osobe koje utjelovljuju novinarstvo sve više žene. Na ovaj Međunarodni dan ženskih prava, želimo istaknuti nepokolebljivu predanost cijelog tima RSF-a pružanju podrške novinarkama – kazao je generalni sekretar RSF-a Christophe Deloire.

Samo je Bjelorusija odgovorna za tri od pet najstrožih kazni izrečenih novinarkama, kazne u rasponu od 10 do 12 godina zatvora izrečene su 2023. godini Maryni Zolatavi (Tut.by), Liudmili Chekini (Tut.by) i Valeriji Kastsiuhovoj (Bjeloruskinja Godišnjak).

– Sve aktivnije i vidljivije u javnoj sferi, novinarke koje rade za nezavisne medije kritične prema vlastima bile su podvrgnute posebno oštrom tretmanu nakon postizbornih protesta u augustu 2020. godine – rekla je Jeanne Cavelier, voditeljica RSF-a za istočnu Evropu i središnju Aziju.

U Burundiju, Floriane Irangabiye, voditeljica radijske emisije koja je u januaru 2023. godine osuđena na deset godina zatvora iako nijedna novinarka nije bila osuđena više od pet godina, jedina je novinarka trenutno pritvorena u ovoj srednjoafričkoj zemlji.

Osuđena za “potkopavanje unutrašnje sigurnosti nacionalnog teritorija”, bila je smještena u susjednoj Ruandi radeći za Radio Igicaniro, radio stanicu koja kritizira burundijsku vladu, u pozadini napetosti između dviju zemalja. Vrhovni sud Burundija potvrdio je njezinu kaznu nakon žalbe prošlog mjeseca.

Mijanmarska vojna hunta otišla je korak dalje u progonu novinara u januaru 2024. godine kada je dokumentaristici Shini Daewei izrečena doživotna robija, što je najteža kazna izrečena bilo kojem medijskom profesionalcu od vojnog udara u februaru 2021. godine.

Ukupno 62 druga medijska profesionalca, uključujući sedam žena, trenutno se nalaze u zatvorima u Mijanmaru, naglašavajući razmjere ekstremne netolerancije hunte prema slobodi medija.

Naposljetku, u Iranu, gušenje novinara od osnivanja protestnog pokreta “Žene, život, sloboda” nastavlja rasti. Nakon izvještavanja o smrti kurdskog studenta Mahse Amini u septembru 2022. godine, novinarke Elahe Mohammadi i Niloofar Hamedi dobile su kazne od ukupno 12 odnosno 13 godina zatvora u oktobru 2023. godine.

Mohammadi i Hamedi privremeno su puštene na slobodu u januaru, nakon što su bile zatočene 15 mjeseci, ali prijeti im povratak u zatvor nakon saslušanja njihovih žalbi.

Četiri novinarke trenutno su zatvorene u Iranu, uključujući Narges Mohammadi, dobitnicu Nobelove nagrade za mir 2023. godine, koja je u pritvoru od novembra 2021. godine.

Izvor: RSF

About The Author