Novinarima je profesionalnost najbolja zaštita

Jačati kvalitet medijskih sadržaja, smanjiti govor mržnje, smanjiti druga neprofesionalna postupanja

Novinarima je profesionalnost najbolja zaštita

Udruženje BH novinari u saradnji sa Vijećem Evrope organiziralo je završnu konferenciju projekta JUFREX namijenjenog unapređenju saradnje medijske i pravosudne zajednice, koja je realizirana u okviru programa Horizontal Facility for the Western Balkans and Turkey for 2019-2022 – Sloboda izražavanja i sloboda medija u Bosni i Hercegovini (JUFREX2).

Na završnoj konferenciji sumirani su rezultati prethodnih događaja, prezentiran napredak koji je ostvaren u saradnji medija i pravosuđa i zaštiti slobode izražavanja u skladu sa članom 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima, te usvojene preporuke i smjernice za unapređenje budućih međusobnih odnosa novinara i medija, predstavnika pravosudnih institucija i policijskih agencija.

Predavači i učesnici konferencije bili su eksperti iz medijske i pravosudne zajednice i policijskih institucija, novinari, urednici medija, suci, tužitelji, advokati, predstavnici regulatornih tijela i međunarodnih organizacija.

Šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Bojana Urumova kazala je da je riječ o projektu koji omogućava profesionalcima u Bosni i Hercegovinu da imaju bolje razumijevanje o primjeni slobode izražavanja Evropske konvencije o ljudskim pravima kao i iz sudske prase Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

– To su institucije Vijeća Evrope i zahvaljući međuprofesionalnim seminarima koji uvezuju profesionalce i pravosudne i medijske prakse mislim da sad ima više mogućnosti za dijalog i za međusobno razumijevanje što je doprinijelo da se sudska praksa Evropskog suda o ljudskim pravima bolje primjenjuje i ovdje u BiH – kazala je Urumova.

Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić govoreći o slobodi izražavanja, ali i odgovornosti koje ona nosi kazala je da je najbolja odbrana novinara pred sudovima u slučajevima tužbi za klevetu  i svih drugih postupaka koji se vode protiv njih i medija profesionalnost.

– Zbog toga smo mi u ovom projektu pokušali educirajući novinare jačamo kvalitet medijskih sadržaja, smanjujemo govor mržnje, smanjujemo neka druga neprofesionalna postupanja. Na drugoj strani kroz zajednički rad i edukaciju s predstavnicima pravosuđa želimo unaprijediti zaštitu novinara koji su vrlo često žrtve političkih tužbi za klevetu, i drugih postupaka odnosno tužbi protiv novinara i medija – kazala je Rudić.

Generalna tajnica Udruženja BH novinari tako je istakla da su vrlo rijetka kršenja Zakona kroz medijske sadržaje ili klevetničke sadržaje u samim tekstovima.

– Smatramo da novinari treba da rade na svojoj profesionalnosti, a istovremeno da se u procesuiranju tužbi protiv novinara više primjenjuju standardi Vijeća Evrope i drugih međunarodnih organizacija koje štite pravo na slobodu izražavanja – zaključila je Rudić.

Doprinos zaštiti slobode izražavanja i integriteta novinarske profesije dat je i kroz dostupnost besplatne pravne pomoći za najmanje 240 novinara, kao i publiciranje pet izdanja biltena E-Novinar, pet ekspertskih analiza i najmanje 250 tematskih tekstova, analiza i izvještaja, istaknuto je danas.

Izvor: Fena/BH novinari

About The Author