Posljednjih dana kriza na Haitiju produbila se nakon što su bande koje kontroliraju glavni grad izdejstvovale ostavku privremenog premijera Ariela Henryja. U ovom trenutku rad novinara je neophodan, ali nemaju nikakve garancije za sigurno obavljanje posla i trajno su izloženi nasilju.
Politička, socijalna, ekonomska, zdravstvena i humanitarna kriza na Haitiju još se više pogoršala nakon što su bande iz Port-au-Princea pokrenule jedinstvenu ofenzivu kako bi iznudile ostavku privremenog premijera Ariela Henryja, koji je objavio svoju odluku o raspisivanju izbora 2025. godine čak i iako mu je mandat istekao u februaru.
Prije napada naoružanih grupa, civilno društvo organiziralo je masovne proteste koji su ugušeni, i u kojima je ozlijeđeno pet novinara.
Zemlja, koja je već bila u situaciji kontinuirane nestabilnosti kao posljedica potresa 2010. godine i neuspjelih međunarodnih intervencija koje su produbile kršenja ljudskih prava, ušla je u novu fazu problema nakon atentata na premijera Jovenela Moïsea u julu 2021. godine.
U vremenima duboke krize uloga novinara je ključna da svjedoče o onome što se događa i garantiraju građanima pravo na informacije. Strukturno nasilje koje desetljećima muči Haiti otežava im posao, budući da su bili žrtve ne samo napada motiviranih njihovim radom, već i napada koje je pretrpjelo ostalo stanovništvo.
Nasilje bandi i snaga sigurnosti odnijelo je živote brojnih kolega i natjeralo mnoge druge na autocenzuru. Nadalje, krhka ekonomska situacija tjera ih da traže druge oblike podrške izvan novinarskog posla, koji je vrlo nesiguran.
U scenariju golemih izazova, te pred mogućom novom intervencijom međunarodnih organizacija i stranih vojski, rad novinara postaje neizostavan.
Novinarska udruženja pozvala su nacionalne vlasti koje su još na dužnosti i međunarodnu zajednicu da zaštite živote novinara u zemlji i garantiraju im sigurne uvjete rada.
– Sloboda medija stup je demokratskih sistema i bez radnika koji rade svoj posao na terenu, nemoguće je ponovno izgraditi demokratiju na Haitiju – navodi se u saopćenju udruženja među kojima je Međunarodna federacija novinara (IFJ) i Federacija novinara Latinske Amerike i Kariba te Udruženje haićanskih novinara (AJH).
Izvor: IFJ