Na protestima u Srbiji zatražena smjena rukovodstva RTS-a

Učesnici zatražili i smjenu rukovodstva Regulatornog tijela za elektronske medije (REM)

Na protestima u Srbiji zatražena smjena rukovodstva RTS-a

Ispred Skupštine Srbije u Beogradu ponovo je održan protestni skup “Srbija protiv nasilja”, a učesnici su došli ispred zgrade Radiotelevizije Srbije (RTS) uputivši pozive i na smjenu rukovodstva tog javnog servisa.

Okupljeni su šetali Bulevarom kralja Aleksandra, Beogradskom, Ulicom Ilije Garašinana i Takovskom do zgrade javnog servisa, dok je dio odmah od Narodne skupštine došao do zgrade RTS-a. Na taj način su formirali prsten oko zgrade javnog servisa.

Na početku protesta ispred Narodne skupštine ponovo su pročitani zahtjevi organizatora skupa, a to je smjena Vijeća Regulatornog tijela za elektronske medije, gašenje štampanih medija koji objavljuju lažne vijesti i krše novinarski kodeks i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Heppy zbog promoviranja nasilja.

Zatraženo je i hitno ukidanje programa koji, prema riječima organizatora, promoviraju nasilje, nemoral i agresiju na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, poput realityja, te smjena rukovodstva RTS-a te je zatraženo da RTS počne objektivno izvještavati o protestima.

Kulminacija je bila u 19.30 sati kad RTS započinje s „Dnevnikom“, a učesnici protesta su ih tad ispratili salvom zvižduka.

– Tražimo da javni servis na pravi način, nepristrano i odgovorno izvještava o ogromnim problemima našeg društva, masovnim ubistvima, protestima i zahtjevima protesta, kao i načinima na koje se kao društvo možemo izdignuti iznad ove tragedije – naveli su.

– Kako bismo pokazali poštovanje prema žrtvama masovnih ubistava i sućut obiteljima i prijateljima preminulih. Ako tako pažljivo izvještavaju o mitingu SNS-a ili protestima u Francuskoj, šta ih sprječava da isto tako izvještavaju i o protestima ‘Srbija protiv nasilja‘ – prenio je Jutarnji.

RTS je ipak prenosio velike proteste u Beogradu, a građani su poručili: To je naša pobjeda.

Zahtijeva se i institucionalna odgovornost za tragedije u kojima je ubijeno 18 ljudi, kao i smjene ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, direktora Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina i usvajanje ostavke ministra prosvjete Branka Ružića.

Bio je to četvrti protest “Srbija protiv nasilja”, a prvi je održan 8. maja.

Izvor: BHRT/Jutarnji

About The Author