Prema pisanju The Sunday Timesa i Ureda za istraživačko novinarstvo (TBIJ), Katar se sumnjiči da je regrutirao hakere da provale u privatne račune e-mailova trojice novinara koji su pisali priče kritizirajući Zaljevski emirat.
– Sumnja na hakiranje elektronske pošte novinara, ako se potvrdi kao tačna, izrazito je ozbiljna i postavlja pitanje – koliko je daleko katarska vlada spremna ići kako bi kontrolirala ono što mediji izvještavaju – kazao je šef Odjela Reportera bez granica (RSF) za Bliski Istok Jonathan Dagher.
Taj posljednji pokušaj ograničavanja slobode medija prije Svjetskog prvenstva u fudbalu tim je više uznemirujući jer krši povjerljivost rada novinara i, potencijalno, povjerljivost njihovih izvora, dodao je.
Prema istrazi koju su objavili londonski Sunday Times i TBIJ, Jonathan Calvert šef novinskog Insight tima, Yann Philippin francuski istraživački novinar za francusku novinsku web stranicu Mediapart i novinar Associated Pressa Alan Suderman bili su među metama grupe hakera sa sjedištem u Indiji 2019. i 2020. godine. Sva trojica su pisali o navodnoj korupciji u vezi s organizacijom Svjetskog prvenstva u Kataru.
Tri operacije hakiranja pokrenula je 2019. godine WhiteInk, grupa koja se specijalizirala za ulazak u VIP račune, navodi se u izvještaju tima The Sunday Times Insighta, a navodno je izvedena na zahtjev posrednika za kojeg se sumnja da je povezan s katarskom vladom i da ima zadatak ciljati ljude koji su istraživali korupciju u Kataru.
Od ta tri novinara, čini se da je samo Calvertov e-mail zapravo bio hakiran, budući da se uz njegovo ime u bazi podataka hakera, kojoj su novinari Insighta imali pristup, pojavljuje riječ “završeno”. Istraživački novinari Sunday Timesa bili su među onima koji su prednjačili u razotkrivanju navodne korupcije koja je rezultirala odlukom FIFA-e 2010. godine da ovogodišnje Svjetsko prvenstvo dodijeli Kataru.
Philippin, koji je u decembru 2019. godine napisao detaljnu priču o francuskoj pravosudnoj istrazi o tome kako je Katar uspio dobiti Svjetsko prvenstvo, uspio je spriječiti pokušaj hakiranja, uočen u phishing e-mailovima, promjenom svog telefona i računara, piše The Sunday Times.
Govoreći za RSF, Philippin je opisao pokušaj hakiranja kao “jak” i “sofisticiran” i rekao da je primio 16 phishing e-mailova u razmaku od dvije sedmice. Hakeri su se namučili kako bi ga prevarili i lažno predstavljali one koji su mu bliski i samo zahvaljujući njegovoj opreznosti izbjegao je hakiranje.
– Ako se činjenice potvrde, to bi bio vrlo ozbiljan napad. Bez povjerljivosti izvora ne može biti istraživačkog novinarstva, niti slobodnih medija – rekao je on za RSF.
Mediapart je u februaru 2021. godine podnio tužbu pariškom tužiteljstvu zbog pokušaja hakiranja, no slučaj je zatvoren u decembru jer policija nije uspjela identificirati odgovorne. Mediapart je najavio ponovno podnošenje pritužbe nakon otkrića The Sunday Timesa.
Glasnogovornik katarske vlade rekao je za Mediapart da su izvještaji britanskih medija “lažni” i da Katar razmatra mogućnost tužbe protiv odgovornih za “neutemeljene optužbe”.
Ograničenja slobode medija u Kataru ponovno su privukla pažnju međunarodnih medija uoči Svjetskog prvenstva u fudbalu. RSF je istaknuo da je nova novinarska akreditacija koju Katar izdaje novinarima za praćenje Svjetskog prvenstva vrlo restriktivna i ukazuje na to da želi obeshrabriti ili čak spriječiti strane medije da prate bilo što osim fudbala.
U međuvremenu, katarski mediji koje finansira vlada rutinski osuđuju svaku medijsku kritiku Katara kao dio zavjere za blaćenje ugleda Emirata uoči Svjetskog prvenstva u fudbalu.
Izvor: RSF