Visoki dužnosnik Evropske unije upozorio je Elona Muska da Twitter mora pojačati mjere za zaštitu korisnika od govora mržnje, dezinformacija i drugog štetnog sadržaja kako bi se izbjeglo kršenje novih pravila koja tehnološkim divovima prijete velikim kaznama ili čak zabranom u 27 država članica.
Evropski komesar za digitalnu politiku Thierry Breton rekao je da će platforma društvenih medija morati značajno povećati napore kako bi se uskladila s novim pravilima, poznatim kao Zakon o digitalnim uslugama, koji bi trebao stupiti na snagu sljedeće godine.
Musk i Breton su razgovarali o spremnosti Twittera da se prilagodi odredbama zakona koji će zahtijevati od tehnoloških kompanija da bolje nadziru svoje platforme za sadržaj koji promovira terorizam, seksualno zlostavljanje djece, govor mržnje i komercijalne prijevare.
To je dio novog digitalnog pravilnika koji Evropu čini globalnim liderom u naporima da obuzda moć kompanija društvenih medija, što potencijalno dovodi u sukob s Muskovom vizijom nesputanijeg Twittera.
– Twitter će morati implementirati transparentna korisnička pravila, značajno pojačati moderiranje sadržaja i zaštititi slobodu govora, odlučno se uhvatiti u koštac s dezinformacijama i ograničiti ciljano oglašavanje – kazao je Musk.
Nakon što je Musk, samoprozvani “apsolutist slobode govora”, kupio Twitter prije mjesec dana, najavio je poništavanje mnogih prijašnjih pravila Twittera namijenjenih borbi protiv dezinformacija. Već je na platformu vratio neke račune visokog profila koji su prekršili Twitterova pravila o sadržaju i obećao “opću amnestiju” koja će vratiti većinu suspendiranih računa počevši ove sedmice.
Musk je otpustio polovinu radne snage kompanije od 7.500 ljudi, zajedno s velikim brojem izvođača odgovornih za moderiranje sadržaja.
Vlasnik Twittera pristao je dopustiti izvršnoj komisiji EU-a da provede “test stresa” u sjedištu Twittera početkom sljedeće godine kako bi pomogao platformi da se uskladi s novim pravilima prije roka.
To će također pomoći kompaniji da se pripremi za “opsežnu nezavisnu reviziju” kako to zahtijeva novi zakon, čiji je cilj zaštita korisnika interneta od ilegalnog sadržaja i smanjenje širenja štetnog, ali legalnog materijala.
Kršenja mogu rezultirati ogromnim kaznama do šest posto godišnjeg globalnog prihoda kompanije ili čak zabranom poslovanja na jedinstvenom tržištu Evropske unije.
Zajedno s evropskim regulatorima, Musk riskira sukob s Appleom i Googleom, koji imaju većinu svjetskih pametnih telefona. Obje kompanije imaju stroge politike protiv dezinformacija, govora mržnje i drugog nedoličnog ponašanja.
Izvor: AP